Klasyczne komputery dziś wymagają wygodnych rozszerzeń, które dostosują kilkudziesięcioletnie maszyny do współczesnych realiów.

Takie rozwiązania już powstały do C64 (1541 Ultimate II+) i 8-bitowego Atari (Ultimate 1 MB + VBXE + SIO2SD + SIDE2), natomiast ZX Spectrum wciąż wymaga podłączenia kilku kartridży w jeden szereg, by podłączyć dźwięk z AY, nośnik danych na karcie CF, port joysticka zgodny ze standardem Kempstona (albo dwa) i jeszcze wyjście wideo przez HDMI.

Jan Kucera proponuje nam kompleksowe rozwiązanie. Za 399 euro możemy wyposażyć swoje ZX Spectrum w wymarzony zestaw gniazdek i rozszerzeń. Pudełko o wielkości 10×10 cm mieści FPGA Xilinx Spartan 7, 16 MB SRAM, 4 MB Fast SRAM i 2 MB pamięci FLASH.

W środku – dwa sloty na karty Compact Flash, miejsce na opcjonalny moduł Wi-Fi, 2 porty USB (jeden wykorzystywany do obsługi myszy), dźwięk na symulowanym przez FPGA potrójnym AY-ku + SAA1099 i Covox, cyfrowe wyjście wideo (720x576p/50 Hz). Jedna skrzynka zastąpi więc divIDE lub divMMC i inne maszynki obsługujące ESXDOS. Dodatkowo MB03+ Ultimate wyposażono w miniaturowy wyświetlacz LED, 8×8 punktów.