Uwielbiam myszkować po lombardach i sklepach  z używanymi grami. Rzadko trafi się jakaś perełka w morzu banalnych tytułów, ale jak już się trafi…

Dziś znalazłem może nie tyle perełkę, ale coś, co chciałem mieć: Singstar Abba w wersji na PlayStation 3 w zabójczej cenie dwudziestu złotych. Miałem już tę grę w wersji na PS2, ale tam DVD, tu BD, dużo większa pojemność, więc lepsza jakość – i więcej piosenek. W tym jedna z moich ulubionych, podszyta przejmującym smutkiem ballada „The Day Before You Came”. Jedna z ostatnich wspólnych produkcji szwedzkiego zespołu, nagrana, gdy już było wiadomo, że to długo nie pociągnie.

Myślałem sobie o tej piosence i smutku nieuchronnego rozstania, i zastanowiło mnie, kto i dlaczego pozbył się tej gry. Stan doskonały, książeczka i wszystko w środku. Abba jest ponadczasowa, to muzyka, która się nie nudzi. Czy trafiła do sklepu jako część większego pakietu, przy przesiadaniu się na jakiś nowszy system? Czy to jakaś bardziej skomplikowana narracja, o której Abba mogłaby napisać piosenkę?

Chłopak i dziewczyna, których połączyło karaoke, historia miłosna bez szczęśliwego zakończenia, z płytą Singstar ABBA jako okruchem pamięci rozgrzebującym ranę złamanego serca, „damy panu za nią 10 zł”, „dajcie pięć, tylko zabierzcie ją ode mnie”.

Nigdy się nie dowiemy.