Dawna waśń pomiędzy Nintendo a Universalem dotyczyła jednego z najważniejszych filarów, na których japońska korporacja zbudowała potęgę swojego amerykańskiego oddziału.

Johh J. Kirby Jr. reprezentował w sądach największe korporacje, m.in. Pepsi oraz America Online. W przypadku Nintendo – wybronił Japończyków od pozwu złożonego przez Universal City Studios, w którym Amerykanie dowodzili, iż postać Donkey Konga była wzorowana na King Kongu.

Nintendo w nagrodę za obronę Donkey Konga podarowało Kirby’emu jacht żaglowy nazwany „Donkey Kong” warty 30 000 dolarów i wyłączne prawo do używania nazwy Donkey Kong w nazwach jachtów. Do zwycięstwa w procesie przyczyniła się poprzednia batalia Universalu, w której dowiedziono, że postać King Konga trafiła do domeny publicznej. Jak zdradził w jednym z wywiadów Shigeru Miyamoto, postać Kirbiego została stworzona na cześć prawnika. Jedna z plotek głosi, iż John Kirby dostał kopię gry Kirby’s Deam Land. O śmierci Johna Josepha Kirby’ego Jr. poinformował New York Times. Prawnik zmarł 2.10.2019 r.