Bohaterowie, których nie trzeba przedstawiać. Autor, którego nazwisko doskonale pamiętamy. I jego dzieła: niemal pięć tysięcy pasków, kilkaset plansz i ilustracji. Kajko i Kokosz Janusza Christy obrazkowe historie, z którymi dorastało wielu z nas. Dziś to fragment potężnego dziedzictwa nadwiślańskiego komiksu oraz istotna część naszej kultury.

Kajko i Kokosz to już nie tylko komiksy – ale i planszówki, gry komputerowe, lektury szkolne (album Szkoła Latania trafił do kanonu lektur), serial netfliksowy oraz… musical zrealizowany przez warszawski Teatr Syrena. 50 urodziny serii Kajko i Kokosz oznaczają jubileuszowe, zbiorcze wydanie  komiksów (Złota Kolekcja) o przygodach dzielnych wojów, którego pierwszy tom trafi na rynek już 13 października 2021 r. Cała kolekcja będzie składać się z sześciu tomów, w których zostaną zaprezentowane chronologicznie wszystkie komiksy wchodzące w skład serii, poddane renowacji kolorystycznej. W tym roku Wydawnictwo Egmont planuje wydać dwa pierwsze tomy.

Początki Kajka i Kokosza mogli śledzić czytelnicy trójmiejskiej popołudniówki Wieczór Wybrzeża od 1972 roku. Cykl komiksów Janusza Christy opowiada o dzielnym i rozważnym Kajku oraz żarłocznym i nieco samolubnym Kokoszu, którzy bronią Mirmiłowa oraz przeżywają zabawne przygody. Seria przenosi czytelnika w słowiańskie średniowiecze. Christa stworzył również całą galerię charakterystycznych postaci.

„Siłą serii – oprócz perfekcyjnej i bogatej warstwy plastycznej – była jakość opowieści. Wartka narracja, pełna humoru i przygód, z lekkimi aluzjami do PRLowskiej rzeczywistości za oknem («Następnego dnia przybył do grodu książęcy referent do spraw turystki i wypoczynku»), z elementami fantasy (np. smok Miluś). Christa perfekcyjnie wykorzystywał formułę komiksu baśniowego, tworząc dynamiczne fabuły, jednocześnie igrał z tą konwencją, autoparodiował ją, mrugając okiem do odbiorcy. Stworzył opowieść wielopoziomową, atrakcyjną dla dziecka, ale i dojrzalszemu czytelnikowi serwującą językowe i fabularne anegdoty. Dziś to standard, choćby w kinowych produkcjach dla dzieci spod znaku «Shreka» czy «Potworów i spółki». Wtedy stanowiło samodzielne odkrycie Christy i było jedną z przyczyn tak wielkiej popularności jego prac.” – Tomasz Kołodziejczak, dyrektor działu komiksów i gier w wydawnictwie Egmont

Zanim powstały postaci Kajka i Kokosza, które przyniosły Chriście największą sławę, stworzył on serię Kajtek i Koko – sensacyjno-przygodową opowieść, zgrabnie łączącą wątki kryminalne, sensacyjne i fantastyczne. W ostatniej części tego cyklu postanowił wysłać swoich bohaterów w kosmos i powstał z tej ekspedycji najdłuższy polski komiks – Kajtek i Koko w kosmosie. Pierwotnie ukazywał się on na łamach Wieczoru Wybrzeża w latach 1968–1972. Po zakończeniu kosmicznej, liczącej ponad 1200 pasków przygody, Janusz Christa powrócił w sierpniu 1972 roku na łamy Wieczoru Wybrzeża i przedstawił czytelnikom przodków Kajtka i Koka, czyli Kajka i Kokosza, w komiksie pierwotnie zatytułowanym Złote prosię.

Tom pierwszy jubileuszowej edycji, który ukaże się już 13 października, będzie zawierał ten właśnie komiks, który finalnie otrzymał tytuł Złoty puchar. Warto podkreślić, że Złoty puchar ukaże się drukiem po raz pierwszy od roku 1972, w wersji w jakiej ukazał się w Wieczorze Wybrzeża.  Wcześniejsze wydania tego komiksu nie zawierały części plansz. Dlaczego? Dobrze wyjaśnia to Krzysztof Janicz – znawca twórczości Janusza Christy i autor bloga na-plasterki.blogspot.com – w posłowiu do tomu pierwszego Złotej Kolekcji:

„Pomost fabularny pomiędzy obydwiema seriami udaje się Chriście zmieścić w trzech pierwszych odcinkach. W niniejszym wydaniu ukazują się one drukiem po raz pierwszy od 1972 roku. Wcześniej autor usuwał je z albumów ze względu na czytelników spoza Pomorza, którzy – nie znając Kajtka i Koka – nie zrozumieliby kontekstu. Dziś, kiedy niemal cała twórczość Christy dostępna jest w reedycjach, druk wykasowanego fragmentu znów nabiera sensu.”

Autorką wstępu do pierwszego tomu kolekcji jest Paulina Christa, wnuczka Mistrza. Dodatkiem do każdego z sześciu albumów Złotej Kolekcji jest obszerne posłowie Krzysztofa Janicza, zawierające wiele cennych informacji i ciekawostek o historii serii oraz samym Januszu Chriście. W tomie pierwszym przybliżone zostają najmłodsze lata Janusza Christy i jego artystyczna droga do stworzenia Kajka i Kokosza. Czytelnicy kolekcji znajdą też liczne archiwalne zdjęcia, okładki, ilustracje i szkice. Za renowację kolorystyczną plansz komiksowych i okładek oryginalnych odpowiada Arkadiusz Salamoński.

„Janusz Christa – rysownik, scenarzysta, z wykształcenia ekonomista – był człowiekiem wspaniałym, przyjacielskim, dowcipnym i otwartym. O szerokich zainteresowaniach, bardzo inteligentnym. Był dla mnie nie tyle Dziadkiem, co najlepszym Przyjacielem. Skracał dystans, przechodząc z każdym na «ty» po pięciu minutach rozmowy. Grał twardziela, ale wiem, że miał ogromne serce. (…) Gdy dowiedziałam się, że wydawnictwo Egmont zamierza uświetnić zbliżające się 50. urodziny Kajka i Kokosza, ucieszyłam się niezmiernie. Jednym z elementów tego święta jest wydanie serii w postaci zbiorczych tomów. Od wielu lat słyszę od różnych osób, że chciałyby cieszyć się przygodami dwóch dzielnych wojów wydanymi w twardej oprawie. Nadszedł czas spełnienia tych marzeń. Myślę, że ta wyjątkowa edycja jest nie lada gratką dla fanów twórczości mojego Dziadka.” – Paulina Christa, prezeska Fundacji „Kreska” zajmującej się promowaniem twórczości Janusza Christy

Kajko i Kokosz. Złota Kolekcja to nie tylko pozycja obowiązkowa dla wszystkich miłośników twórczości Janusza Christy. To także zaproszenie do barwnego świata, pełnego humoru i przygód, dla kolejnego pokolenia czytelników.  Na 8 grudnia br. zaplanowany jest tom drugi kolekcji, który zawierał będzie długą historię Szranki i konkury poprzedzoną wstępem dziennikarki Dziennika Bałtyckiego Grażyny Antoniewicz. Kolejne cztery tomy ukażą się w 2022 roku. W tomie trzecim znajdą się dwie historie: Woje Mirmiła oraz Pasowanie, w tomie czwartym cztery: Szkoła latania, Wielki turniej, Na wczasach i Zamach na Milusia. W tomie piątym będzie aż siedem historii: Profesor Stokrotek, Urodziny Milusia, Łaźnia, Koncert Kaprala, Skarby Mirmiła, Cudowny lek, Festiwal czarownic. Kolekcję zamknie tom szósty zawierający komiksy: Dzień Śmiechały, Srebrny denar, W krainie borostworów, Mirmił w opałach.

Kajko i Kokosz – Złota Kolekcja, tom 1

Scenariusz: Janusz Christa

Rysunki: Janusz Christa

Oprawa: twarda

Objętość: 176 stron

Format: 216×285 mm

Cena: 99,99 zł