Zespół Speccy.pl przygotował już trzeci numer Zina poświęconego 8-bitowcom z Z80 na pokładzie, który już dziś możemy pobrać za darmo w postaci dokumentu PDF. Widnieje on w archiwum plików Speccy.pl jako wydawnictwo papierowe, bo w niewielkim nakładzie Zin80 wydawany jest również w postaci drukowanej.

Zin80 to jeden z najmłodszych projektów w zakresie tematycznych publikacji retrokomputerowych, ze sprytnie wkomponowanym podtytułem retrokulturalny. Zanim zdecydujecie się pobrać najnowsze wydanie (przypominamy, za darmo) – posłuchajcie, co możecie odnaleźć wewnątrz.

Czarna okładka z tęczowymi postaciami (nakreślona przez Slayera) świetnie pasuje do stylu retromagazynu. Zin80 otwiera tradycyjnie kilka słów od Rednacza, którym w przypadku tego magazynu jest Tygrys – ten sam człowiek, którego niegdyś czytaliście w Amiga Magazynie, dziś organizator Speccy.pl Party, twórca serwisu Speccy,pl, gier, dem i pewnie wielu innych dzieł, których ja już nie pamiętam. Oczywiście wstępniaków tradycyjnie nikt nie czyta, więc zróbcie wyjątek – bo jest tam kilka ciekawych zapowiedzi.

Zin80 #3 otwiera artykuł Dalthona/Jocker o 256-bajtowych intrach na ZX Spectrum. I to całkiem młody, demoscenowy gatunek miniatur na Spectrum, bo pojawiły się one na ZX-ie w 2005 roku. Wiele lat po pierwszych 256-bajtówkach na PC. Ba kilku kolejnych stronach McKlaud przygląda się uważnie ZX Spectrum Next, pieczołowicie rozbierając nową maszynę z logo Sinclaira na części oraz porównując Nexa do innych współczesnych klonów ZX Spectrum (z prawdziwymi procesorami i bez). Całość wieńczy demake Bestii na ZX Spectrum Next – co wygląda imponująco.

W materiale Retroprojekty na nowo odkryjemy jak na podstawie skanu z gazety odtworzyć i wyprodukować działający interfejs z kolorami do Jupiter Ace. JT rozpisuje się o tajemniczym projekcie 8-bitowego Timex Computer 3256, natomiast Tooloud opowiada o vDrive – czyli czymś w rodzaju Microdrive’a na karcie pamięci.

 

W dziale edukacyjnym Mat/ESI kontynuuje rozpoczęty na łamach Speccy.pl kurs oldschoolowego demomakingu na ZX Spectrum, Sachy uczy nas od podstaw asemblera Z80, również dla początkujących adeptów kodowania maszynowego przewidziany jest Assembler Z80 – kurs od postaw napisany przez Tygrysa (z pracą domową do odrobienia).

Chicadii przygląda się fenomenowi Beepoli – czyli narzędzia służącego do tworzenia jednobitowej muzyki na brzęczyku. Sir David wykłada podstawy BASIC-a Sama Coupe, zaś Chicadii opisuje AGD – współczesne narzędzie do tworzenia gier zręcznościowych na ZX-a.

Na końcu tego numeru przeczytamy przekrojowy artykuł o ewolucji gier przygodowych – od czarno białych tekstówek, po okraszone barwnymi rysunkami opowieści. I jeszcze recenzja niezwykłej gry zręcznościowej Valley of Rains, która wysoko podnosi poprzeczkę w zakresie animacji postaci i wykonania oprawy graficznej. Na zwykłym Gumiaku! Ostatnia strona okładki to zaproszenie na Speccy.pl Party 2020.1, które może odbyć się jesienią lub zimą. Zależnie od sytuacji w kraju.