The Guardian poinformował dziś o śmierci Brytyjczyka, który dał nam ZX80/ZX81, ZX Spectrum, ZX Spectrum 128K, Cambridge Z88, Sinclaira QL oraz Microdrive’y – te malutkie kasetki z zapętloną taśmą.

Sir Clive Sinclair zmarł w wieku 81, w czwartek rano, 16.09.2021 r. po długiej chorobie. Nie sposób w jednym zdaniu wymienić wszystkich zasług brytyjskiego wynalazcy – od zegarków elektronicznych, przez kalkulatory, przenośne odbiorniki TV, aż po mikrokomputery, które zawładnęły całą Europą, wydostały się daleko na wschód i stały niepisanym standardem w świecie gier oraz wśród dorastających programistów. Na liście wynalazków Sinclaira znalazł się także C5 – daleki przodek elektrycznych pojazdów trójśladowych, studencki komputer Cambridge Z88, niedoceniony QL, jednak jest jedno hasło, które znają chyba wszyscy z nas: ZX Spectrum. Oszczędny wizjoner sprawił, że komputery zawędrowały pod strzechy, także tych mniej zamożnych Europejczyków. Amerykanie mieli szansę zetknąć się z klonami ZX Spectrum tworzonymi przez Timex Computers, Rosjanie – głównie za sprawą swoich klonów – Scorpiona, Pentagona i setek innych modeli powielających genialny w swojej prostocie komputer Sinclaira.

Sir Clive – dziękujemy za wszystko. W tym za lata spędzone przed małą, czarną skrzyneczką, za te gumowe klawisze, za Plusa, 128-kę, color clash, atrybuty, brzmienia brzęczyka i niezapomniane odgłosy wczytywania gier z taśmy. Twój wynalazek będzie jeszcze długo trwał!