Chrono Trigger to jedna z absolutnie najwspanialszych gier jrpg wszech czasów. Jej swoisty sequel czyli Chrono Cross to też znakomity tytuł. Jestem maniakiem i jednego i drugiego. A co robi maniak? Szuka info w sieci…

Zaraz czytający ten wpis zapytają – „co tego Zdana na starość pogrzało?”. Pomyślcie jednak – nie macie tak, że po obejrzeniu świetnego filmu czy przeczytaniu znakomitej książki rzucacie się do Internetu by sprawdzić opinie innych, informacje, recenzje, fora? Jestem pewien, że często tak jest. W przypadku takich gier jak Trigger i Cross to aż się prosi bo pełno tam ciekawostek, niedopowiedzeń czy przenikających się wątków…

Niestety prawdą jest jeszcze jedna rzecz. Otóż – często by znaleźć w sieci rzeczy naprawdę ciekawe trzeba przebić się przez tonę tzw. „szrotu”. Gdy już się znajdzie coś ciekawego to po prostu lepiej to smakuje. Taką stroną chciałem się z wami dziś podzielić.

Chodzi o Chrono Compendium które możecie znaleźć tu. Na pierwszy rzut oka nie wygląda na nic specjalnego prawda? Jednak pozory mylą! Wystarczy trochę zagłębić się w to co na stronie wisi a jestem pewien, że niektórzy z was będą mocno zaskoczeni.

Część strony to oczywiście encyklopedia wszystkiego co jest związane z Crossem i Triggerem. Jest zrobiona bardzo rzetelnie i dokładnie ale to nie ta część jest najciekawsza (choć są tu rzeczy świetne – np. analiza tego jak wyglądało demo Chrono Crossa). Moim zdaniem na największą uwagę zasługuje dział z wszelkiego rodzaju artykułami. Dam jeden przykład – zobaczcie to. Dla tych którzy nie kliknęli – to rozważania na temat etyki w kontekście postaci Lavosa. Czy jest on świadomy i inteligentny? Czy jest tylko zwierzęciem? Czy dotyczą go takie kwestie jak „dobro” i „zło”? Powiem szczerze, że gdy zacząłem to czytać to byłem urzeczony. Czasem co prawda wszystko podane jest mocno suchym językiem ale jeśli uda się przez to przebrnąć to dla fanów obu tytułów powinna to być wręcz uczta doznań.

Fascynujące są też wszelkiego rodzaju rozważania podjęte na stronie – co stało się z Chrono i Marle po upadku królestwa Guardii? A to tylko jeden z przykładów zadawanych pytań. Na stronie są tez fora, wywiad z ciekawymi postaciami z fandomu i po prostu całe góry informacji.

Ze swojej strony – bardzo polecam fanom wizytę na tej stronie. Można tam spędzić dosłownie godziny!

PS. Strona jest niestety po angielsku co dla niektórych może być przeszkodą.