Zaskakujące mikstury gatunków gier to specjalność japońskich twórców gier. Jeśli za tworzenie strzelaniny zabiera się G.rev (współtwórcy Gradiusa V i Ikarugi), to… będzie się działo.

Tytułowe igrzyska oszczerstw to historia Sengoku Shunju, który budzi się pozbawiony wspomnień w więziennej celi. Nasz bohater został skazany za popełnione morderstwa i skazany na 999 lat więzienia. Jednak pobyt w więzieniu wiąże się z pewnymi atrakcjami w wymyślnym parku rozrywki Yurukill Land. Jeśli pokonamy próby – być może odzyskamy wolność. I tu fabularnie sprawy się komplikują, ponieważ Sengoku twierdzi, że jest niewinny, jednak na arenie wydarzeń pojawia się Rina Azami – rodzina ofiar jednego z wielu przestępstw, o które oskarżany jest nasz bohater.


Łącznie Sengoku Shunju ma odpowiadać za śmierć 21 osób. Jako przestępca i więzień wraz z krewnymi swoich ofiar ma wziąć udział w igrzyskach. W Yurukill Land znajdują się jeszcze cztery inne grupy więźniów (wraz z rodzinami ich ofiar). Więźniowie mają szansę na pokonanie wyzwań i otrzymanie ułaskawienia, jednak wygrana egzekutorów oznacza spełnienie ich życzeń i realizację zemsty na mordercach. Kto ma szansę przetrwać w tym jakże okrutnym parku rozrywki zwanym Yurukill?

Narracyjna strzelanina i zręcznoścówka z zagadkami do rozwikłania to raczej nieszablonowe połączenie gatunków. Obok intensywnej akcji zagłębimy się w fabułę tej zaskakującej gry opowiedzianą w formie przerywników filmowych oraz w pełnych pasji dialogach. Łącznie Yurukill: The Calumniation Games oferuje kilka mini gier, wśród nich Escape Adventure (wyszukiwanie wskazówek i dowodów niewinności), High Speed Quiz (poznawanie szczegółów domniemanych przestępstw), Shoot ‘Em Up (test na umiejętności pilotażu i niszczenia wrogów), Prejudice Synapse (wykorzystywanie dowodów zdobytych w innych sekcjach do niszczenia uprzedzeń i dowodzenia własnej niewinności), Mind Maze (uzupełnianie zdań odnoszących się do incydentów), Boss Battle (finalne przesłuchanie).

Wielowarstwowa historia opowiedziane w grze jest dziełem Homury Kawamoto, znanego z pracy nad mangą Kakegurui – Compulsive Gambler oraz Hikaru Muno. Yurukill: The Calumniation Games pojawi się na konsolach PlayStation 4 i PlayStation 5 5 lipca 2022 roku. Przed premierą możemy sięgnąć po demo gry dostępne w PlayStation Store.