Zaglądając na stronę konkursu ogłoszoną przez Yandex Museum pewnie nie dostrzeżemy nic więcej poza fotką ZX Spectrum +2 i wielu tajemniczych słów, spisanych cyrylicą. Abyście nie musieli rozgryzać zawiłości zapisanych w bukwach, przygotowaliśmy krótkie streszczenie.

Otóż w czerwcu 2019 roku Yandex Museum ogłosił konkurs na gry retro na ukochaną niegdyś w Rosji (i ościennych przynależnych republikach zależnych) platformę: ZX Spectrum. Wszyscy zdajemy sobie sprawę, że w latach 80. i 90. znaleźć w ZSRR prawdziwe ZX Spectrum graniczyło z cudem. Ale już jego klony  (w przeróżnych odmianach) – owszem.

Prace konkursowe zbierano do wczoraj, tj. 5.12.2019 r. I się uzbierało… 19 gier. Wszystkie z nich są prezentowane na stronie konkursu w postaci screenshotów i snapshotów – to znaczy każdą z konkursowych gier możemy pobrać i wypróbować na własnym ZX Spectrum, jak również dokonać oceny (w skali 1 do 10, do 11.12.2019 r.) i poczekać na wyniki, które mają być ogłoszone już 13 grudnia.

Spoglądając na same screenshoty – widać już jak wysoki będzie poziom – ot, chociażby monochromatyczne wyścigi zrealizowane przez ZOSYA-entertainment, albo Automated Cave Explorer Alieksjeja Borysova. A może ładnego RPG-a na Spectrum, jak The Order of Sleeping Dragon, bądź prześliczną zręcznościówkę Valley of Rains?

Miłej zabawy i głosowania.