Nieczęsto stajemy przed znacznie gorszym odbiorem późniejszego remake’u lub remastera dawnej gry (czytaj: z 2003 roku), który nie dorównywałby świetnemu pierwowzorowi.

Łagodnie rzecz ujmując XIII Remake okazał się klapą, a wielbiciele oryginalnej XIII raczej nie podchodzą pozytywnie do nowszej próby odświeżenia gry. Warto jednak przyjrzeć się uważnie kolejnym krokom podjętym przez Microids, które są związane z przygotowaniem dużej aktualizacji XIII Remake oraz wydaniem zremasterowanej wersji gry na Nintendo Switch. Doczekamy się ich 13 września 2022 r. Adaptacja komiksu autorstwa Williama Vance (rysunki) i Jeana Van Hamme’a (scenariusz) pod rym samym tytułem, zrealizowana w komiksowym, cel shadingowym stylu po wprowadzeniu aktualizacji ma na zapewnić odpowiednie standardy jakości i optymalne wrażenia z gry, nad czym pracuje francuskie studio Tower Five (autorzy Lornsword: Winter Chronicle). Od ponad roku pracują oni nad wielką aktualizacją dla platform PlayStation 4, Xbox One i PC, a także trybem dla wielu oraz wydaniem gry na konsolę Nintendo Switch. Studio deweloperskie przerobiło całą grę, od grafiki po sztuczną inteligencję, dodając wiele technicznych ulepszeń.

„Jesteśmy w pełni świadomi i bardzo przepraszamy, że pierwotna wersja XIII Remake na platformy PlayStation 4, Xbox One i PC nie spełniła oczekiwań graczy pod względem jakości. Ponad rok temu zadecydowaliśmy o zatrudnieniu studia Tower Five, aby dokończyli grę. Pracowaliśmy z nimi już w przeszłości, przede wszystkim nad znakomitym portem gry Agatha Christie: The ABC Murders na konsolę Nintendo Switch. Naprawdę chcieliśmy poświęcić czas na naprawienie gry i zaoferować posiadaczom XIII Remake darmową aktualizację oddając najlepszy możliwy hołd oryginalnej grze, którą wszyscy kochamy. Wydanie na konsolę Nintendo Switch oczywiście skorzysta z całej pracy wykonanej w celu ulepszenia gry, a także trybu wieloosobowego, który oznacza koniec rozwoju gry. Nie możemy się doczekać aż ta poprawiona wersja trafi do graczy i będą oni mogli odkryć na nowo lub wrócić do klasycznych przygód Agenta XIII już tej jesieni.” – Stéphane Longeard, CEO w Microids

XIII Remake opowiada historię kraju, który otrząsa się z szoku po zabójstwie prezydenta Sheridana. Nasz główny bohater, tytułowa XIII budzi się na bezludnej plaży na wschodnim wybrzeżu i odkrywa, że utracił pamięć oraz jest ranny. Jedyne wskazówki dotyczące tożsamości to numer XIII wytatuowany przy obojczyku i klucz do szafki. Kolejne odkrycie do odruchy doskonale wyszkolonego, zawodowego wojownika. W poszukiwaniu swojej przeszłości XIII powoli odkrywa swoją rolę w zabójstwie prezydenta Stanów Zjednoczonych i najbardziej przerażający spisek, jaki kiedykolwiek miał miejsce w historii kraju.

W przedsprzedaży XIII Remake dostępny jest na platformy PlayStation 5, Xbox Series X i S oraz Nintendo Switch.