Wprawdzie to DOOM rozreklamował strzelanki z perspektywy pierwszej osoby, ale pierwszy kontakt z gatunkiem większość graczy zawdzięcza wcześniejszej produkcji id Software.

Nie zamierzam się tu dłużej rozwodzić nad tym co oferował Wolfenstein 3D. Labirynty, bronie, skrytki ze skarbami i hordy nazistów do ubicia – tak można podsumować tę produkcję jednym zdaniem. Najważniejsze jest to, że był to pierwszy komercyjnie rozpowszechniony tytuł, który oferował ten model rozgrywki. Wprawdzie wcześniej id Software stworzyło chociażby Catacomb 3D, czy Hovertank 3D, ale dostęp do tych gier był utrudniony (oficjalnie dystrybuowano je jedynie w modelu subskrypcji oferowanym przez amerykańską firmę Softdisk, która rozsyłała subskrybentom dyskietki z grami). Wydanie Wolfenstein 3D zbiegło się z popularyzacją modelu shareware, dzięki któremu pierwszy epizod gry każdy mógł legalnie wypróbować za darmo.

Z racji „urodzin” gry, można zaobserwować zwiększony ruch na serwerze Discord Johna Romero. Do serwera przypięta jest informacja o obchodzeniu rocznicy, ale co to oznacza jeszcze nie wiadomo – spodziewam się, że John uraczy fanów tytułu jakimiś ciekawostkami z czasów produkcji. Jeżeli jesteście użytkownikami Discorda, to możecie skorzystać z tego odnośnika, aby przenieść się na serwer i obejrzeć krótką wiadomość jaką twórca Wolfenstein 3D nagrał na okoliczność omawianej okazji.

Jeżeli natomiast chcecie zagrać w Wolfenstein 3D, to polecam wam projekt ECWolf, który umożliwi łatwe obcowanie z grą pod nowymi systemami, a dodatkowo zawiera opcje, których nie było w pierwotnej wersji gry, a które uprzyjemniają rozgrywkę – chociażby automatycznie rysowaną mapę i strafe’y, które możemy przypisać pod osobne klawisze (jak w nowoczesnych produkcjach). Oczywiście aby skorzystać z dobrodziejstw ECWolf trzeba posiadać wersję shareware lub pełną grę. Tę ostatnią cały czas można kupić chociażby w serwisach GOG*, lub Steam.

*W chwili gdy piszę te słowa na GOG trwa przecena -60%. Oznacza to, że za 13,19 zł możemy kupić pakiet Wolfenstein 3D + Spear of Destiny.