The Colonists jest aktualnie dostępny na PC, ale niebawem trafi również na konsole Xbox One, PlayStation 4 oraz Nintendo Switch.

Zbuduj nowy dom przy pomocy robotów na odległej planecie, który będzie służył kolonistom. The Colonists to relaksujący tytuł, w dużej mierze zainspirowany takimi legendami jak seria Anno czy The Settlers. Całość sprowadza się do efektywnego budowania osady, w czym pomoże odpowiednie przypisywanie zadań jej mieszkańcom.

Roboty mogą zajmować się łowieniem ryb, zbieraniem plonów, transportowaniem surowców, a nawet odkrywaniem odległych terenów. Gracz powinien dbać o zaopatrywanie osady w żywność, odkrywanie nowych technologii, budowanie lepszych systemów transportu w postaci dróg, łodzi oraz pociągów. Tytuł oferuje kampanię z 14 misjami, ale nie zabrakło także trybu sandbox, do zabawy bez narzuconych priorytetów. Zapewniono też dodatkowe wyzwania, które przetestują umiejętności ekspertów od szybkiego budowania kolonii. Krótko mówiąc, każdy powinien znaleźć coś dla siebie. The Colonists trafi na konsole już 4 maja 2021 roku. Twórcy gry zapewniają, że przystosowali sterowanie do konsolowych kontrolerów (wcześniej tytuł był tworzony wyłącznie z myślą o PC).