W Pradze trwa właśnie konferencja White Nights, podczas której swoje gry prezentują niezależne studia z naszego regionu Europy. To taki bardziej kameralny PAX, a może lepiej powiedzieć – nieco mniejszy Pixel Heaven. Tyle że z mocniejszym ukierunkowaniem biznesowym, a nie rozrywkowym.

Biznesowa formuła wydarzenia ma sprzyjać głównie nawiązywaniu kontaktów pomiędzy twórcami, a wydawcami i inwestorami. Trudno więc powiedzieć, czy wszystkie zaprezentowane projekty kiedykolwiek ujrzą światło dzienne w formie skończonych gier, a jeśli tak, to na ile będą przypominać to co obecnie jest prezentowane. Mimo to i tak warto popatrzeć jakie pomysły i prototypy rodzą się obecnie mniejszych studiach w naszym rejonie świata. Dominowały produkcje VR, ale nie takie robione taśmowo, lecz autorskie projekty z biglem. Na tej konferencji pokazywanie innych jest surowo zabronione.

 

Ricky Runner to debiutancka gra czeskiego studia Contra Concept. Sympatyczna platformówka 3d z ciekawym cartoonowym stylem. Demo gry można pobrać ze strony twórców pod tym adresem.

 

VRrowa symulacja… przedstawienia teatralnego wprost od czeskiego studia Misetine s.r.o. Filmik z tego tytułu można obejrzeć tutaj.

 

The Archers Tale to jedna z najciekawiej zapowiadających się gier VR-owych prezentowanych na imprezie i do tego bardzo zaawansowanych w produkcji. Gra ma już stronę na Steamie.

 

No Man’s Sk… to znaczy Island. VR-owa gra z ukraińskiego studia Judas Brothers reklamuje się jako pierwsza survivalowa gra VR. Gra zdobyła już trochę nagród na lokalnych imprezach. Jeśli VR i Survival to połączenie dla kogoś interesujące, warto śledzić twitterowy profil twórcy.

 

Robbie Swifthand to ciekawy platformer 2d, stawiający na wysoki stopień trudności. Gra jest już dostępna na Steamie w ramach wczesnego dostępu.

 

Podczas White Nights odbywa się również wiele wykładów i odczytów. Tutaj na przykład przedstawiciel Wargamingu Matt Dailly opowiada o próbach umieszczania World of Tanks w ramach Mixed Reality.