W życiu każdego młodego Indianina przychodzi czas próby. Na czym ona konkretnie polega, tego nie wiadomo. Wiadomo natomiast, że próba będzie trudna i że w ruch pójdzie bojowy toporek.

Z ciskaniem tym ostatnim we wrogów nie należy jednak przesadzać, jako że nasz bohater ma ograniczoną liczbę toporków w zanadrzu. Poza tym gra polega na przemierzaniu (wyjątkowo kolorowej i ślicznie narysowanej) prerii, unikaniu bądź likwidowaniu przeciwników oraz zbieraniu i używaniu porozrzucanych po drodze przedmiotów. Ważne: wykorzystanie wielu z nich pozostaje dla bohatera i gracza zagadką, co jest miłym nawiązaniem do czasów, gdy w dawnych pirackich realiach, pozbawieni instrukcji i solucji, samodzielnie musieliśmy odkrywać, w jaki sposób przejść do dalszych części gry.

Choć dziś gracz może oczywiście podejrzeć youtube’owe walkthrough, by zobaczyć np. co trzeba zanieść pod modlitewny totem, by otworzyć przed bohaterem dalsze części mapy, pozbawi się jednak w ten sposób atmosfery tajemnicy jaka towarzyszy rozgrywce. Rekomendujemy samodzielność w badaniu indiańskiego świata!

White Jaguar został wyróżniony przez jury Yandex Retro Game Battle 2020 i można go za darmo pobrać z konkursowej strony.

Jeszcze jedna dobra wiadomość: zakończenie gry pozwala przypuszczać, że nie jest to ostatnia przygoda dzielnego Indianina.