Na stronie studia Microids dziś po raz pierwszy od lat przeczytamy smutne wieści. Zespół Microids pożegnał się właśnie z Benoîtem Sokalem – rysownikiem i twórcą gier, którego pomysły odświeżyły gry przygodowe i nadały temu gatunkowi drugie tchnienie.

Benoît Sokal w sercach graczy pozostanie niezapomnianym twórcą tajemniczych światów. W 1999 roku zabrał nas w drogę do Amerzone, trzy lata później – porwał wraz w podróż z Kate Walker, na której kontynuację trzeba było czekać jeszcze dwa lata. Kilka lat później zwiedzaliśmy orientalny świat Paradise i zagłębialiśmy się w tajemnicach Sinking Island. W 2017 roku powróciliśmy do świata Syberii po raz trzeci. Microids pod koniec 2019 roku zapowiedział również wydanie jeszcze jednej gry z serii Syberia – The World Before. Jednak zanim Benoît Sokal rozpoczął swoją przygodę z grami – znacznie wcześniej rozwijał swoją karierę jako rysownik dla magazynu À Suivre, z którym współpracował od 1978 roku. Stworzył serię komiksów Inspector Canardo, przedstawiającą przygnębionego detektywa, antropomorficznej kaczki z zamiłowaniem do papierosów, alkoholu i femmes fatales.

Benoît Sokal był jednym z pierwszych grafików, którzy nadzorowali całą produkcję gry wideo. W 2002 roku został dyrektorem artystycznym Microids. Ten sam rok okazał się też przełomowy dla artysy, bo Phenix Award uznało go za Osobę roku, a Syberia doczekała się tytułu Najlepszej gra przygodowej roku w USA. W Syberii 3 Benoît Sokal zdecydował się trzymać staromodnego sposobu rysowania ołówkami i akwarelami, zamiast wykorzystywać do tego celu narzędzia cyfrowe, nadając w ten sposób swojemu uniwersum i postaciom bardzo charakterystyczny wygląd. Jako wszechstronnie utalentowany artysta tworzył także historię gry i dialogi postaci. W ciągu ostatnich miesięcy Benoît Sokal pracował z zespołami Microids i Koalabs nad Syberia: The World Before. Pomimo swojej kariery w branży gier wideo, Benoît Sokal nigdy nie porzucił swojej pierwotnej pasji i wydał powieść graficzną Kraa w 2010 roku. Wraz ze swoim przyjacielem François Schuitenem rozwijał przez kilka lat uniwersum Aquarica. Razem wydali pierwszą powieść graficzną opartą na Aquarice w 2017 roku.

Na stronie francuskiego Microids możemy przeczytać:

„Zespół Microids z ogromnym smutkiem i ciężkim sercem musi poinformować o śmierci Benoît Sokala, który zmarł 28 maja 2021 r., po walce z długotrwałą chorobą. Znany przede wszystkim jako gawędziarz i utalentowany twórca komiksów, Benoît w dużym stopniu przyczynił się do międzynarodowego rozwoju gier wideo poprzez swoją różnorodną i bogatą twórczość w ciągu ostatnich 25 lat.

Benoît, prawdziwy wizjoner i niezwykle utalentowany artysta, pozostawił niezatarty ślad w historii Microids. Ciężko pracował, aby podzielić się swoją wizją ze światem, począwszy od 1999 roku, kiedy to wydał swój pierwszy tytuł – Amerzone. Jego charakterystyczny styl sprawił, że różne uniwersa, które stworzył zapadły w pamięć tysięcy graczy na całym świecie. Przez pewien czas zajmował stanowisko dyrektora artystycznego w Microids.”

Benoît, dziękujemy za wspaniałe podróże, które dla nas naszkicowałeś, opowiedziałeś i zaprojektowałeś.