W ostatni weekend (2-4.08.2019 r.) w Computer History Museum w Mountain View można było zobaczyć 12 pierwszych modeli Apple Computer pod jednym dachem. To niezły wynik, bo według serwisu Apple-1 Registry wiadomo, że do dziś przetrwało 70 maszyn tego typu. Łącznie wyprodukowano 200 egzemplarzy Apple-1, spośród których 175 trafiło do sprzedaży.


Pierwszy komputer Apple’a, składany przez Steve’a Wozniaka i Steve’a Jobsa, był sprzedawany za pośrednictwem sklepu Byte Shop, za równowartość 666,66 USD w 1976 roku. Bez klawiatury, zasilacza, obudowy, czy monitora. Za tę cenę otrzymywaliśmy wtedy płytkę z elektroniką, która samodzielnie trzeba było podłączyć do zasilania i TV, zadbać o dodanie obudowy, czy dokupienie tak drobnego szczegółu, jak klawiatura.

Dziś Apple-1 to rarytas dla kolekcjonerów, którego cena osiąga nawet 905 000 USD. Łatwo wyliczyć, że wartość wystawionych eksponatów grubo przekraczała 10 milionów dolarów. Ciekawe, za ile kiedyś sprzedamy swoje używane PC. Na wystawie Vintage Computer Art Festival pokazano również działające, współcześnie skonstruowane repliki Apple-1.

Zdjęcia: Dave Rahardja