Już niedługo pojawi się pierwsza, publicznie udostępniona wersja gry VietDoom! Gry opracowanej przez twórcę Brutal Dooma.

Dwa miesiące temu Voyager napisał zapowiedź modyfikacji do Dooma, która przeniesie akcję do Wietnamu. Przypomnijmy, że autorem jest Sgt. Mark IV, czyli twórca Brutal Dooma, a zatem jest na co czekać. We wrześniu dowiedzieliśmy się o rozbudowanym modelu destrukcji otoczenia, a wczoraj autor opublikował film, na którym opisuje i pokazuje w akcji postęp prac. Ulepszeniu w stosunku do Dooma uległo AI – przeciwnicy zamiast bezmyślnie na nas maszerować potrafią korzystać z elementów otoczenia jako zasłon lub chować się w okopach, z których obsypią nas granatami. Dodatkowo, żołnierze uzbrojeni w stacjonarne CKM-y będą bacznie pilnować naszej pozycji i zasypywać ogniem, gdy wyjrzymy z za osłony, a w tym czasie piechota wroga stopniowo podejdzie do naszej pozycji. Z innych nowości warto wymienić możliwość sterowania różnymi modelami czołgów, które potrafią m.in. staranować (a tym samym zdemolować) rozstawione w okolicy chatki.

A teraz najlepsze – pierwsza publiczna wersja alfa zostanie wypuszczona jeszcze w tym miesiącu. Sgt. Mark IV zapowiedział, że w wersji tej znajdziemy dziesięć map i jak tylko będą gotowe, to pliki do ściągnięcia (oczywiście za darmo) powędrują na serwery.

Osobiście jestem pod ogromnym wrażeniem szczegółowości z jaką projekt został potraktowany, mimo że możliwości techniczne silnika Dooma odbiegają od tego co możemy zobaczyć w grach z serii Call of Duty, czy Battlefield. Zwróćcie chociażby uwagę na kolor smug zostawianych przez pociski przeciwnika – to nie jest przypadek. Wg autora jest to odniesienie do prawdziwych pocisków, w których wykorzystywano bar, właśnie po to, żeby ich smugi były zielone (z kolei wojska NATO wykorzystywały stront, który nadawał barwę czerwono-pomarańczową). Czekam z niecierpliwością na zapowiedzianą wersję alfa, a wam polecam zapoznać się ze wspomnianą wyżej prezentacją filmową: