6 kwietnia 1992 roku na rynku i ekranach PC debiutuje Windows 3.1 – pierwsza edycja systemu operacyjnego Microsoftu, która nie tylko nadawała się do względnie komfortowej pracy oraz nauczyła się rozmawiać i pisać w języku polskim (pamiętacie Code Page 1250?), zastąpiła też na zawsze monochromatyczny, literkowy DOS i w pewnym stopniu Nortona Commandera.

Był jeszcze jeden powód, dla którego pojawienie się Windows 3.1 jest istotne z punktu widzenia graczy – to Minesweeper, darmowa gra dołączona do systemu operacyjnego, która zastąpiła dotychczasowe Reversi z Windows 3.0. Gra stworzona przez Curta Johnsona nie była niczym odkrywczym – pierwotnie nawet nie powstała w wersji dla Windows, a dla konkurencyjnego OS/2. Portem dla systemu operacyjnego Microsoftu zajął się Robert Donner, a sam Minesweeper Microsoftu był sprzedawany najpierw w pakiecie Microsoft Entertainment Pack 1 (w towarzystwie pasjansów, kółka i krzyżyka oraz Tetrisa) – jednej z czterech komercyjnych paczek gier zdobiących przez lata pulpity Windows. Co oznacza, że sam Minesweeper pojawił się 8.10.1990, czyli ok. półtora roku wcześniej, ale w odpłatnej edycji. Tym samym mija właśnie 30 lat, odkąd posiadacze PC i Windows bawią się w wykrywanie min na ekranach PC, tracą niemal równie skutecznie czas, jak i w Pasjansie (Solitaire). Minesweeper przetrwał do Windows 7 włącznie, od Windows 8 dostępny jest jako darmowa aplikacja w Microsoft Store.

Saper z Windows oferuje trzy podstawowe tryby rozgrywki: Początkujący (plansza 8×8 pól, 10 min), Zaawansowany (plansza 16×16 pól, 40 min), Ekspert (plansza 30×16 pól, 99 min). W trybie Ekspert dopiero w zeszłym roku udało się pobić czas wykrycia i bezkolizyjnego przejścia planszy poniżej 30 sekund. Rekord ustanowiony 12.09.2020 r. należy do 12-letniego wtedy Zu-En Ju. Pobił on polski wynik wausa (32 sekundy) ustanowiony 11 lat temu.

Wszystkie dostępne wersje Minesweepera można znaleźć w serwisie Minesweeper Game.

PS Pierwsza wersja Minesweepera zajmuje ok. 28 KB (plik wykonywalny) – archiwum z najnowszą edycją dostępną w Microsoft Store to już 110 MB.