Rosyjska machina wojenna, która dokonała napaści na Ukrainę skłania nas wszystkich do sięgania do źródeł historycznych i błyskawicznego odrabiania zaległości w zakresie lektur opisujących grozę wojny znaną przecież dobrze z okresu zbrodniczej działalności III Rzeszy (i jej koalicjantów).

Czeskie studio Charles Games przygotowało edukacyjną grę historyczna, która opowiada o wydarzeniach związanych z zamknięciem czeskich uniwersytetów w listopadzie 1939 roku. W trakcie rozgrywki prześledzimy losy lidera studenckich protestów – Jana Opletala, gra przybliży nam wydarzenia związane z aresztowaniami w akademikach, uwięzieniem w Ruzyně oraz deportacją do obozu koncentracyjnego Sachsenhausen w Niemczech.

W grze znalazło się również wirtualne muzeum stworzone przez historyków, zawierające świadectwa i wspomnienia rzeczywistych świadków wydarzeń, a także dokumenty i fotografie z epoki. Gra edukacyjna została stworzona przez Charles Games i Živá paměť przy wsparciu finansowym Fundacji EVZ w ramach programu Młodzi ludzie pamiętają.

Train to Sachsenhausen dostępny jest za darmo w wersji na PC, smarfony z Androidem oraz iOS.