…na którym powstał kod Unreal Engine 1 i gry ZZT. To IBM PC Model M – wielki, ciężki stwór z 1984 roku. Założyciel Epica przyznaje, że na takiej maszynie lepiej wklepuje się kod.

Do dziś to jeden z najważniejszych wynalazków IBM-a – wygodna, solidna, masywna (2-2,5 kg), pełnowymiarowa klawiatura z wyraźnie słyszalnymi kliknięciami. Jednocześnie najbardziej irytujący element wyposażenia biur i zaciszy dla graczy, próbujących po cichu rozegrać partyjkę w Dooma nocą. Podobne zamiłowanie do klikaczy ma Markus „Notch” Persson, twórca Minecrafta, na którego biurku można dostrzec ten sam model.

Dziś mamy znacznie większy wybór w zakresie klawiatur, w szczególności modeli przeznaczonych dla graczy. Z klikiem i bez, mechaniczne, membranowe, nożycowe, na gumkach, sprężynkach, z fotokomórkami, a nawet odczytem siły nacisku (choć do fazy popularyzacji takich rozwiązań jeszcze daleko). Niewątpliwie obok wydajnej pary CPU+GPU, dobrego monitora i nagłośnienia – klawiatura i mysz to wciąż jedno z najważniejszych oręży graczy, programistów i pisarzy. Odświeżane i zupełnie nowe Modele M wciąż możemy nabyć np. w ClickyKeyboards – trzeba jednak przygotować się na ceny zaczynające się od 225 dolarów.

W moim prywatnym rankingu najwygodniejsze z wygodnych klawiatur to wciąż produkty Amstrada (CPC 6128 i ZX Spectrum +2) oraz świetne klawiatury Commodore’a (Amiga 1200/Amiga 4000) oraz egzotyczna klawiatura do Mindseta. A jakie modele klawiatur wam najbardziej przypadły do gustu?