Nie jest wielką tajemnicą, że wszelkiej maści symulatory, zapowiadane niemal w hurtowych ilościach na cyfrowych serwisach dystrybucyjnych, bardzo często bez precyzyjnych dat wydania i choćby kawałka dema – to dla spółek giełdowych swoiste badanie rynku, wspierane najczęściej dodatkową zbiórką funduszy.

Jeśli pomysł chwyci, tymczasowa zaślepka zmienia się w pełnoprawny projekt. Niekiedy jednak trzeba trzymać rękę na pulsie, bo może zdarzyć się, że jakieś niewielkie, niezależne studio może pochwycić pomysł i sprzedać go, zanim ten większy (niedźwiedź, miś, czy jak tam mawiają o firmach obecnych na giełdzie) przebudzi się ze snu zimowego. I chyba właśnie jesteśmy świadkami podobnej sytuacji, choć tym razem mowa o raczej niszowej produkcji.

Mniej więcej od roku trwają pracę nad symulatorem Jezusa, zatytułowanym wymownie I Am Jesus Christ – trudno się nie zgodzić z faktami – Biblia to jedna z najbardziej poczytnych ksiąg na świecie, a i pewnie znajdą się gracze, którzy chcieliby poczuć w wirtualnym świecie, jak to jest być jedną z postaci opisanych na kartach Nowego Testamentu.

Mniej więcej w tym miejscu dla dewelopera zaczynają się schody – bo dotykanie tematów religijnych zazwyczaj bywa ryzykowne (jak choćby odwieczny problem z próbami namalowania wizerunku Mahometa). Nietrudno popaść we wzniosły, pompatyczny styl narracji, a odrobina przesady w podejściu do samej postaci głównego bohatera może nagle zmienić wydźwięk całej gry na pastisz – karykaturę pierwotnie zakładanego projektu.

Spieszymy więc z ciekawą informacją – otóż Pan Studio zaryzykowała stworzenie gry zatytułowanej Trzeci Dzień, której demo już zawędrowało na serwery itch.io (uwaga, wymaga zainstalowania Javy) oraz Google Play. To narysowana w kreskówkowym stylu historia Jezusa, który właśnie przebudził się w grobowcu. Przygodówka, traktująca poważne tematy niezbyt serio. Być może w ten sposób powinniśmy opowiadać o pewnych wydarzeniach, by nie popadać w zbytnią epickość.

Szanowne spółki giełdowe, spieszcie się wydawać swoje symulatory, bo ktoś może zrobić to wcześniej za was i to w przezabawnym stylu, być może wyjadając cały lukier z historii starej jak niektóre nurty religijne. Premiera The Third Day, ujawniona na krótkim zwiastunie to 29.03.2021 roku. Nie wiemy, czyta data ma jakiś związek z Trzecim Dniem, przekonamy się niebawem na PC i Androidach – jak Pan Studio udało się wybrnąć z poważnej historii biblijnej i jak to jest być Jezusem w point and clicku.