Trudno wskazać bardziej amerykańską w swojej treści grę edukacyjną od The Oregon Trail. Opracowana w 1971 roku na minikomputer HP-2100 przez Dona Rawitscha, Billa Heinemana i Paula Dillenbergera gra opowiadająca o losach osadników i przeróżnych aspektach ich życia.

Pierwotna wersja gry pozbawiona była oprawy graficznej, jej późniejsze wersje , jak wariant z Apple II były zdecydowanie lepiej opracowane. W 2018 roku The Oregon Trial doczekał się edycji w postaci mobilnej konsoli. Nic dziwnego, że ta rodzimie amerykańska gra w końcu musiała doczekać się konwersji na jeszcze jedną, jakże amerykańską maszynę.

Mowa oczywiście o Texas Instrument TRS-80 Color Computer, czyli TRS-80 CoCo z 1980 roku. Za port zabrał się Paul Shoemaker, który jako bazę do stworzenia The Oregon Trial dla CoCo wziął wersję z Apple II. Z wywiadu dla serwisu Vintage is the New Old wiemy, że port na CoCo jest ukończony w 40%. A oto i efekty pracy (w tle delikatne country, które nie jest oryginalnym dźwiękiem wydobywającym się z CoCo).