Choć z dostępnością ZX Spectrum Next jest mniej więcej tak jak z mitycznymi Amigami NG, to bez wątpienia Next sukcesywnie obrasta w oprogramowanie i gry. Nie jest to może fala gier, ani nawet deszczyk, raczej mały kapuśniaczek, acz.. każda barwna, grywalna i nextowa zręcznościówka to kolejna jaskółka, śpiergocząca że kiedyś, w każdym internetowym sklepie będą dostępne ZX Spectrum Nexty.

Po tym przydługim wstępie spojrzyjmy na The Lost Temples, najnowsze dzieło Antonio Péreza, który ma już na swoim koncie Shovel Adventure (na Amstrada CPC), Black & White (na ZX Spectrum 128K) oraz Tokimal (ZX Spectrum 128K). Najnowsza platformówka działa na Nextach, N-GO, emulatorach Cspect i Zesarux i MiSTerach oraz Sidi (z odpowiednim rdzeniem FPGA). Gra dostępna jest w wersji cyfrowej (za 5 euro) oraz fizycznej (za 20 euro).

Fabuła The Lost Temple opowiada o niegdyś szczęśliwym i pokojowym królestwie Azurii, w którym o równowagę między naturą a ludźmi zachowywały świątynie. W tym miejscu pojawiają się Mroczni Lordowie, przejmują kontrolę nad świątyniami, rozsiewają chaos i terror, a dzielny książę Kalden (następca tronu) wyrusza w podróż przez królestwo, by wyzwolić ziemie spod kontroli najeźdźców.

The Lost Temple to platformówka podzielona na pięć etapów i 20 stref, wypełniona przeciwnikami, bossami, z muzyką i udźwiękowieniem na 2 AY-ki, która wygląda mniej więcej tak:

PS Historia wyraźnie lubi się powtarzać – ponownie wychodza gry na ZX Spectrum (Next) i jego klony…