Czytać głosem Bogusława Wołoszańskiego: w czasie II wojny światowej mury niemieckiego zamku w Colditz były niemym świadkiem wielu historii rodem z sensacyjnych filmów.

Ten wznoszący się nad miastem ponury budynek został wówczas przekształcony przez nazistów w obóz jeniecki, w którym przetrzymywano wysokich stopniem alianckich oficerów. Wielu z nich podejmowało brawurowe próby ucieczki z niemieckiej niewoli. Kilkudziesięciu ta sztuka się powiodła. Dziś – blisko 80 lat po wojnie – użytkownicy ZX Spectrum mogą dopisać kolejny rozdział tej pasjonującej historii.

The Last Escape pozwala wcielić się w oficera RAF, który ucieka z Colditz. Aby ta misja zakończyła się sukcesem, żołnierz będzie jednak potrzebował pomocy gracza – weterana ośmiobitowych zmagań.

A trzeba tu nie tylko unikać kontaktu ze strażnikami i ich psami (uwaga, bestie są czujne!), ale także zbierać użyteczne w ucieczce przedmioty, jako że w grze zadania typowo zręcznościowe łączą się z tymi o charakterze przygodowym. Przyda się również zdolność orientacji w przestrzeni (lub rysowania mapy), gdyż zamek okazuje się niezłym labiryntem. Cenna jest też, udostępniona przez autora, umiejętność krycia się przed prześladowcami w cieniu. Czy dzięki refleksowi, sprytowi i szarym komórkom gracza odważny oficer dołączy do grona tych, którzy umknęli z nazistowskiego obozu?

Grę można bezpłatnie pobrać ze strony autora.