10 marca 2022 r. na PC, Xboxach, PlayStation oraz Switchu debiutuje  The Last Cube – klimatyczna gra logiczno-zręcznościowa w 3D i surrealistycznych krajobrazach, stworzona przez fińskie studio Improx Games i rozwijana od 2017 roku.

Fabuła gry ma nas przeprowadzić przez historię obcej cywilizacji. Wizualnie gra logiczna bazuje na abstrakcyjnych, geometrycznych formach i sceneriach pełnych monolitów i osobliwości. Wprawdzie nie jest to jedyna gra, która maskuje skromne zasoby czasowe i finansowe twórców uciekając w surrealizm, ale tym razem może być naprawdę zabawnie, bo dobrych gier logicznych na PC i konsolach zdecydowanie brakuje. Gdzieś w tle zobaczymy budynki w brutalistycznym stylu, koszmarnie głębokie otchłanie, fabryki rozświetlone ognistą lawą, czy też odrobinę natury. The Last Cube będzie jednak skupiać się na wyzwaniach przetykanych opowieścią o zrujnowanym, umierającym świecie. W opowieści o ostatnim sześcianie wykorzystamy wbudowaną mechanikę… naklejek przyczepianych do ścian kostki – w ten sposób uzyskamy pełny potencjał naszego kanciastego bohatera, odblokowując kolejne umiejętności – od przesków przez barierki, przez prowizoryczne schody po obroty w miejscu. Przed nami ponad serka poziomów z łamigłówkami, więc jest w czym wybierać i na czym szlifować swoje szare komórki.

„The Last Cube przeszedł długą drogę od momentu powstania gry w 2017 roku i rozrósł się do znacznie bardziej ambitnego projektu, niż mogliśmy sobie wyobrazić. Ostateczny rezultat to bogata łamigłówka, której rozgrywka, osadzona w bardzo zróżnicowanych, kolorowych, upiornych i tajemniczych środowiskach Cube Planet, pełna jest radosnych momentów i niespodzianek. Uważamy, że zarówno zwykli, jak i hardkorowi fani łamigłówek będą zachwyceni stopniowo ewoluującą mechaniką i bogactwem sekretów, gdy Last Cube wystartuje 10 marca.” – Max Samarin, dyrektor kreatywny w Improx Games

Na Steamie dostępne jest demo The Last Cube.