Wiele lat temu siły ciemności podbiły krainę, w której urodził się nasz bohater. Wtedy, będąc dzieckiem, nie mógł przeciwstawić się złu, teraz jednak – jako dorosły wojownik – powraca do ojczyzny, by oswobodzić ją z rąk najeźdźców. Oczywiście śmiałek ów nie poradzi sobie bez pomocy gracza. A zatem joystick w dłoń – i do dzieła!

Gra The Dark ukazała się w roku 1997, gdy tylko najwierniejsi z wiernych spectrumowców wciąż używali swojego ukochanego mikrokomputera. Zaledwie garstka graczy mogła więc wówczas podziwiać, jak dobrze ZX Spectrum radzi sobie z gatunkiem first person shooter znanym z hitów takich jak Doom czy Quake. Okazało się jednak, że nie potrzeba mocnego peceta, by wędrować po korytarzach, szukać kluczy odblokowujących dalsze partie labiryntu, dbać o poziom zdrowia protagonisty i przede wszystkim toczyć walki z hordami przeciwników z piekła rodem.

Teraz – dzięki Zosya Entertainment (autorom m.in. zachwalanego przez nas Bonnie & Clyde) – dawny hit powraca w odświeżonej wersji. Pozostawiając oryginalną mapę i gameplay, poprawiono grafikę oraz dodano znakomite intro, a grę udostępniono za darmo na stronie wydawcy. To znakomita okazja, by poznać tę zapomnianą spectrumową perełkę.

Tak zmieniła się oprawa graficzna w The Dark (po lewej wersja oryginalna, po prawej – Redux):