To System Shock. Nie mogłem przecież przejść obok tego obojętnie. Nie jest ważne jak długi jest ten filmik i ile tak naprawdę tam pokazano – komentarz musi być! Nie ma zmiłuj!

Marka System Shock ma się ostatnio całkiem nieźle. Jakiś czas temu informowaliśmy o Enhanced Edition drugiej części kultowej serii. Teraz możemy się zapoznać z krótkim filmikiem pokazującym trzeciego System Shocka:

Pierwsze co rzuca się w uszy – Terri Brosius nadal jest głosem SHODAN! Móc znów ją usłyszeć w tej roli – poezja. Pozostając w temacie SHODAN – mam mieszane uczucia na temat tego, jak teraz wygląda ta złowieszcza AI. Gdzieś mi to po prostu zgrzyta, ale może to dlatego, że jestem przyzwyczajony do tego co było kiedyś. Jadąc dalej – podoba mi się klimat tego trailera. Jest mrocznie, są mutanty i obrzydliwości! Wolałbym co prawda, żeby pokazano mi to trochę mniej bezpośrednio, ale tak się teraz robi trailery – raczej kawa na ławę. Mam nadzieję, że w trakcie gry odpowiednio będzie budowane napięcie – coś w czym seria System Shock wręcz przodowała. W sumie nasuwają się skojarzenia z takimi tytułami, jak Dead Space czy Prey (który wiele czerpał z System Shocka!) – w moim świecie takie skojarzenia są jak najbardziej w porządku. Tutaj jednak pojawia się więcej niż odrobina wątpliwości – w końcu Otherside Entertainment są odpowiedzialni za Underworld Ascendant, a tamta gra była… moim zdaniem… po prostu crapem. Mam nadzieję, że wyciągnęli z niej wnioski. Oczywiście to co widzimy na trailerze to pre-alpha, więc wiele jeszcze może się zmienić, ale klimat i design przeciwników wydaje się na miejscu. Pytanie, jak sprawa będzie wyglądała z mechanikami – czy gra pójdzie w kierunku RPG (albo chociaż będzie miała takie elementy), czy raczej pozostanie bardziej klimatycznym shooterem? Osobiście nie mam zdania co byłoby lepsze dla tej serii – w przypadku System Shocka to historia oraz budowanie napięcia były najważniejsze (mówię to ja, który uwielbia dobrze skrojone mechaniki!). Na razie – lekki optymizm a co będzie dalej – zobaczymy.