O! Mogę w końcu napisać coś na Pixelpoście o mojej ukochanej serii! Do tego informacje są dobre bo oznaczają, że więcej osób będzie mogło zagrać w te gry. Nawet nie wiecie jak się jaram!

Niektórzy pewnie spytają w tym momencie – o co chodzi? Co to za seria? Ok – czas na wyjaśnienia. Mowa o serii Super Robot Wars – to gry, które są taktycznymi RPG-ami, gdzie jednostki gracza to mecha z różnych serii anime. Warto tu zaznaczyć, że mowa też o grach, które mają bardzo długą tradycję – pierwsza z nich pojawiła się w 1991 roku na oryginalnym Game Boyu. Tutaj możecie obejrzeć sobie listę gier wydanych do dziś. Robi wrażenie nieprawdaż?

Ważnym elementem w przypadku serii Super Robot Wars był też rozwój pod względem mechanicznym – pierwsze odsłony serii są dość proste, ale potem pojawiają się coraz bardziej rozbudowane opcje. Możliwość łączenia robotów w oddziały, dodatkowe przedmioty zwiększające możliwości robota lub pilota, coś w rodzaju zaklęć pozwalających w danej turze zadać podwójne obrażenia czy trafić na 100% i tak dalej. Nie zawsze działo się to z gry na grę ale rozwój był widoczny.

Dlaczego więc ta seria jest tak mało znana? Jeden powód jest bardzo prosty – zdecydowana większość tych gier nie wyszła nigdy na Zachodzie w języku angielskim. Problemem są licencje (a konkretnie licencja dotycząca Macrossa/Robotech, którą dysponuje Harmony Gold), a także przez długi czas panujące przekonanie, że te gry po prostu nie trafiłyby do zachodniego odbiorcy. Coś w tym jest – są one japońskie na wskroś, a fabuła często jest jeszcze bardziej absurdalna i przegięta niż w oryginalnych anime. Dając przykład – jeden z bossów serii uderza w naszych bohaterów tornadem dusz, które udało mu się do tej pory pochłonąć.

Na szczęście dla maniaków takich absurdów nastąpiły bardzo pozytywne zmiany. Otóż począwszy od Super Robot Wars OG: The Moon Dwellers (gry, w której występują tylko oryginalne postacie Banpresto) aż do Super Robot Wars T istniała możliwość zakupienia wersji. w której są angielskie napisy – zarówno na PS4, jak i na Vitę. Plotka głosi, że całkiem sporo graczy z Zachodu skusiło się na import (szczególnie jeśli chodzi o wersję PS4).

Teraz ci, którzy chcieliby pograć w coś takiego na Switch i PC mogą zacierać rączki – znamy bowiem daty premier Super Robot Wars V oraz X na Switcha. Pierwsza z nich ukaże się na Switcha (nie znana jest jeszcze premiera wersji Steam) już 3 października i będzie możliwość zakupienia wersji z angielskimi napisami. Z kolei X ukaże się 10 stycznia 2020 na Switchu i Steamie w Japonii. Do tego nowy port V będzie zawierał 20 dodatkowych misji dostępnych jako DLC.

Dodam, że pierwszeństwo Switcha w tym przypadku nie dziwi bo ostatnia część serii czyli Super Robot Wars T ukazała się na PS4 oraz Switchu.

Tutaj możemy obejrzeć trailer do Super Robot Wars V:

A tutaj z kolei do Super Robot Wars X:

Dodam, że na YouTubie jest sporo więcej filmików pokazujących gameplay, ataki, roboty itd.

PS. Dla wszystkich wychowanych na Polonii 1 i pewnym anime dodam taki smaczek z jednej ze starszych gier: