Końcówka stycznia to okazja do przypomnienia, że do księgarni, dobrych salonów prasowych i internetowych sklepów trafiła duża paczka komiksów.

Przekrój jest ogromy – od Avengersów przez Śmierć, Armadę, Dom Szeptów, Białego Kła, Wyspę skarbów, aż po Diabełki. Czyli: dla każdego coś do przeczytania i do oglądania (wchłaniania żarłocznym wzrokiem.

Śmierć

Postać Śmierci z Nieskończonych – znana wszystkim wielbicielom Neila Gaimana – wyłoniła się z kart jego bestsellerowego arcydzieła Sandman i w krótkim czasie stała się jedną z najbardziej rozpoznawalnych i lubianych bohaterek tego autora. W interpretacji Gaimana starsza siostra Snu jest atrakcyjną brunetką, stylizowaną na gotkę. Jest wesoła, dowcipna i ironiczna, kocha ludzi i… życie. Niniejsze wydanie Śmierci zawiera wszystkie historie Gaimana, w których Śmierć występuje w roli głównej: Śmierć – wysoka cena życia, Śmierć – pełnia życia, zeszyty Sandmana – Odgłos jej skrzydeł i Fasada, rozdział Śmierć i Wenecja z Sandmana – nocy nieskończonych oraz Zimową opowieść, „Koło” i Śmierć mówi o życiu. Zbiór zawiera również bogatą galerię portretów Śmierci autorstwa najwybitniejszych artystów komiksowych. Miniseria Wysoka cena życia w 1994 roku została uhonorowana dwoma Nagrodami Eisnera. Scenariusz: Neil Gaiman, rysunki: Chris Bachalo, Mark Buckingham, Mike Dringenberg i in. 320 stron w twardej oprawie. Cena: 119,99 zł.

Armada, tom 4

Krążowniki, statki admiralskie, transportowce wojenne, moduły techniczne… Armada to konwój tysięcy pojazdów kosmicznych poszukujących nowych form życia na nieznanych planetach. Statki Armady są zamieszkiwane przez stworzenia pochodzące ze wszystkich stron galaktyki. W gronie kosmicznych podróżników jest nawet jeden człowiek – Navis, młoda agentka wywiadu Armady. Czwarty album zbiorczy zawiera oryginalne tomy: Poślizg kontrolowany, Ostateczna Rozgrywka, Polowanie i Więzy krwi. Scenariusz: Jean-David Morvan, rysunki: Philippe Buchet. 196 stron w twardej oprawie. Cena: 119,99 zł.

Sandman Uniwersum. Dom szeptów – Obserwatorzy, tom 3

Trzecia i ostatnia część rozgrywającej się w uniwersum Sandmana opowieści o bogini wudu Erzulie i jej staraniach o odzyskanie magicznego Domu Szeptów. Klucz do powodzenia Erzulie może spoczywać w dłoniach dziewczynki Poquity, która zaprzyjaźnia się z pozornie miłą istotą, a tak naprawdę najgroźniejszym mieszkańcem Śnienia – Koryntczykiem! Demon ten usiłuje przejąć władzę nad Domem Obserwatorów. Niestety nie wszystko idzie po jego myśli, a w konsekwencji zaraża złem miliony wyznawców Erzulie. Bogini będzie musiała go powstrzymać. Tymczasem jest ktoś, kto po stuleciach dąży do zemsty na strasznym pająku Anansim… Album zawiera materiały pierwotnie opublikowane w amerykańskich zeszytach House of Whispers #13–22. Komiks dla dorosłych. Scenariusz: Nalo Hopkinson, Dan Watters, rysunki: Dominike „DOMO” Stanton. 248 stron w twardej oprawie. Cena: 99,99 zł.

Adaptacje literatury. Biały Kieł

Kolejny tom z serii przedstawiającej komiksowe adaptacje arcydzieł światowej literatury. Biały Kieł (ang. White Fang) to opublikowana w 1906 w Stanach Zjednoczonych opowieść Jacka Londona o przygodach tytułowego mieszańca wilka i psa. Urodzony na wolności na dalekiej, dzikiej północy Ameryki, przez przypadek trafia do wioski Indian i zostaje przez nich oswojony. Później jednak zostaje odsprzedany białemu traperowi, który zmusza go do udziału w walkach psów. Biały Kieł musi odnaleźć się w pełnym okrucieństwa świecie ludzi i wywalczyć sobie prawo do wolności. W powieści Jack London sięgnął do własnych wspomnień z czasów, gdy był poszukiwaczem złota na Alasce. Scenariusz: Caterina Mognato , rysunki: Walter Venturi. 48 stron w miękkiej oprawie. Cena: 34,99 zł.

Adaptacje literatury. Wyspa skarbów

Niezwykła komiksowa adaptacja jednej z najbardziej znanych i popularnych powieści przygodowych na świecie. Wyspa skarbów, autorstwa szkockiego pisarza Roberta Louisa Stevensona, to najwspanialsza historia o piratach, jaka kiedykolwiek powstała. Jej bohaterem jest Jim Hawkins, syn właścicieli tawerny „Admiral Benbow”. U jednego z gości tawerny chłopiec znajduje tajemniczą mapę, na której wskazane jest miejsce ukrycia skarbu legendarnego herszta piratów kapitana Flinta. Jim rusza na poszukiwanie skarbu, okazuje się jednak, że załogę statku, którym płyną członkowie wyprawy, tworzą byli podwładni Flinta, chcący odzyskać zabrany im przez pirata skarb. A gdy docierają na zaznaczona na mapie wyspę przekonują się, że skarbu ktoś pilnuje! Z powieści pochodzi wiele popularnych do dziś wyobrażeń o piratach i pirackich symboli, m.in. postać pirata z drewnianą nogą – Długiego Johna Silvera, tzw. „czarna plama” – znak informujący zdrajcę, że wydano na niego wyrok, oraz piosenka Piętnastu chłopa na umrzyka skrzyn”. Autorem scenariusza komiksowej adaptacji tej powieści jest francuski pisarz i scenarzysta Christophe Lemoine, natomiast za rysunki odpowiada francuski rysownik komiksowy Jean-Marie Woehrel. Scenariusz: Christophe Lemoine, rysunki: Jean-Marie Woehrel. 48 stron w miękkiej oprawie. Cena: 34,99 zł.

Batman Knightfall: Koniec Mrocznych Rycerzy, tom 4

Choć od ukazania się Batman Knigtfall minęło już prawie 30 lat, to do dziś pozostaje jedną z najważniejszych kanonicznych opowieści o Mrocznym Rycerzu. Na początku lat 90. XX w. było to wydarzenie, które podobnie jak Śmierć Supermana wstrząsnęło nie tylko uniwersum DC, ale też czytelnikami. Było to również pierwsze tak duże przedsięwzięcie w komiksach o Mrocznym Rycerzu, ten potężny crossover publikowany był przez ponad dwa lata na łamach kilku serii związanych z batrodziną. Koniec Mrocznych Rycerzy to czwarty tom ambitnej pięciotomowej sagi o upadku i powrocie Mrocznego Rycerza. Stało się coś niewyobrażalnego: Bruce Wayne nie jest już Batmanem, a jego obowiązki przejął Jean-Paul Valley. Po druzgocącym spotkaniu z Bane’em, w wyniku którego nie jest w stanie założyć swojego kostiumu, Bruce wyrusza na poszukiwanie zaginionej doktor Shondry Kinsolving, która pomagała mu w rehabilitacji. Kobieta jest wyjątkowo utalentowana i być może jest jedyną osobą, która może wyleczyć złamany kręgosłup Bruce’a. Bruce Wayne wyrusza razem z Alfredem na Karaiby, a następnie do Wielkiej Brytanii. Zamiast znaleźć ukojenie, trafia na nowego, zaskakującego wroga, który czai się w cieniu. Aby ocalić Shondrę i samego siebie, Bruce zmuszony jest do niezwykłego wysiłku zarówno fizycznego, jak i psychicznego. Czy kiedykolwiek uda mu się odzyskać w pełni sprawność i czy w Gotahm jest jeszcze miejsce dla „starego” Batmana? Album zawiera materiały publikowane pierwotnie w amerykańskich zeszytach Justice League Task Force #5–6, Batman: Shadow of The Bat #21–23, 29–30, Batman: Legends Of The Dark Knight #59–63, Batman #509–510, Detective Comics #676–677, Robin #7-9, Catwoman #12-13 oraz Showcase’94 #10. Scenariusz: Chuck Dixon, Alan Grant, Doug Moench i inni, rysunki: Graham Nolan, Bret Blevins, Jim Balent i inni. 616 stron w twardej oprawie. Cena: 199,99 zł.

Uniwersum DC. Superman – Ten, który spadł

Po wydarzeniach z albumu Nieskończona granica rozpoczyna się nowy rozdział w uniwersum DC. Tom Superman – Ten, który spadł przygotowuje grunt pod nową erę w dziejach Supermana, która odbije się szerokim echem w uniwersum DC Comics. Kiedy Superman odbiera wiadomość od jednego ze starych sprzymierzeńców z odległego świata, Clark i Jon Kentowie ruszają w kosmos. Przyjdzie im stawić czoło pasożytniczej istocie, która potrafi zawładnąć umysłami swoich ofiar. Ojciec i syn muszą stworzyć zgrany duet, by uwolnić mieszkańców planety i wrócić bezpiecznie do domu. Jednak gdy Jon zaczyna objawiać nowe, wyjątkowe zdolności, Clark zaczyna sobie uświadamiać, że jego moce słabną. Czy to koniec Supermana, czy nadejście nowego? Album zawiera materiały pierwotnie opublikowane w amerykańskich zeszytach Superman #29–32 i Action Comic #1029. Scenariusz: Phillip Kennedy Johnson, rysunki: Scott Godlewski, Phil Hester. 132 strony w miękkiej oprawie. Cena: 49,99 zł.

Star Wars. Wojna łowców nagród – Jeszcze jedno zadanie

Pojedynczy album z uniwersum Gwiezdnych Wojen. Prosta misja Boby Fetta, polegająca na dostarczeniu zamrożonego w karbonicie Hana Solo i odebraniu zapłaty, kończy się chaosem i wybuchem wojny łowców nagród, która ogarnia galaktykę, zaś ulubieńcy fanów z ciemniejszej strony uniwersum Gwiezdnych Wojen mają szansę zabłysnąć! Zawiedziony przez swojego najbardziej zaufanego łowcę nagród Jabba brutalnie odreagowuje rozczarowanie. W najlepszej drużynie doszło do podziału i 4-LOM walczy z Zuckussem… Co mogło ich poróżnić? Odkrywamy wczesne przygody Boushha, gdy legendarny wojownik dostaje zlecenie, żeby zabić Dominę Tagge. Do akcji wkracza też morderczy droid IG -88! Scenariusz: Justina Ireland, Daniel José Older, Alyssa Wong, Rodney Barnes, rysunki: Ibraim Roberson, Luca Pizarri, Kei Zama, David Baldeón, Guiu Vilanova. 136 stron w miękkiej oprawie. Cena: 49,99 zł.

Marvel Classic. Silver Surfer, tom 2

Silver Surfer i Dawn Greenwood długo zwiedzali najdziwniejsze zakątki kosmosu, aż przyszedł czas, by odkryli najbardziej zadziwiającą z planet – Ziemię, świat pełen cudów, magii, potworów i oczywiście superbohaterów. Oboje zmierzą się tutaj z tym, co zostawili za sobą, ale już wkrótce wrócą między gwiazdy, gdzie czekają na nich kolejne przygody, kolejne kłopoty i… Galactus, Pożeracz Światów. Czy kosmiczni podróżnicy wyjdą z tego spotkania cało? I czy Surfer, który obiecał towarzyszyć Dawn w każdej wyprawie, jest gotów wybrać się z nią do miejsca, gdzie kończą się wszystkie podróże? Album zawiera materiały opublikowane pierwotnie w zeszytach Silver Surfer (2016) #1–14. Scenariusz: Dan Slott, rysunki: Michael Allred, Laura Allred. 324 strony w twardej oprawie. Cena: 149,99 zł.

Marvel Fresh. Avengers – Powrót Gwiezdnego Piętna, tom 6

Szósty tom przygód Avengers z serii wydawniczej Marvel Fresh! Avengers lecą w kosmos! Tam, w niesławnym więzieniu o rozmiarach galaktyki, szukają tajemniczej istoty obdarzonej mocą Gwiezdnego Piętna. Nie wiedzą tylko, czy ta nowa potęga stanie po ich stronie, czy spróbuje ich zniszczyć… a na dodatek muszą się mierzyć nie tylko z wrogami z całego kosmosu, lecz także z własnymi słabościami. Jaką rolę odegra w tej kosmicznie dalekiej wyprawie Czarna Wdowa? I kim okaże się nowy Starbrand? Album zawiera materiały opublikowane pierwotnie w zeszytach #26–30 serii Avengers. Scenariusz: Jason Aaron, rysunki: Ed McGuinness. 112 stron w miękkiej oprawie. Cena: 49,99 zł.

Kaczogród – Papuga z Singapuru i inne historie z lat 1945–1946, tom 21

Niniejszy album zawiera komiksy Carla Barksa z lat 1945–1946. Ptak z tytułowej opowieści ma na imię Joe, a jego dziób skrywa niewyparzony język, który wyjątkowo daje się we znaki Donaldowi. Z kolei w komiksie Mądry pies kaczory postanawiają przyjąć pod swój dach kudłatego czworonoga. Donald upiera się, że zwierzę musi mieć rodowód i należeć do najinteligentniejszej rasy na świecie. Wszystko oczywiście toczy się zupełnie inaczej, niż sobie wyobrażał. Zwierząt jest w tym zbiorze więcej. W jednej z historii siostrzeńcy zaprzyjaźniają się z młodą foczką, a w innej – Donald usiłuje zdobyć indyka, żeby tradycji na Święto Dziękczynienia stało się zadość. Najdłuższy komiks w tomie, Postrach rzeki, opowiada o pewnym wodnym potworze. Donald nie potrzebuje jednak zwierząt, żeby wpaść w tarapaty. Wystarczy, że postanowi zwrócić znalezione pieniądze, zaimponować Daisy tężyzną fizyczną albo kolejny raz rywalizować ze swoimi siostrzeńcami w wędkowaniu lub puszczaniu latawców. Kaczogród to kolekcja uwielbianych klasycznych komiksów, napisanych i narysowanych przez Carla Barksa w latach 1943–1972. Komiksy są prezentowane w kolejności chronologicznej. Scenariusz i rysunki: Carl Barks. 240 stron w twardej oprawie. Cena: 89,99 zł.

Kodi, tom 1

Wspaniała historia dwojga przyjaciół, których połączyło niezwykłe uczucie – miłość. Czytelnicy i miłośnicy zwierząt w każdym wieku będą chcieli przeżywać tę przygodę wiele razy. Katia i jej babcia spędzają kolejne lato w swoim domku na Alasce, kiedy przypadkowy wypadek stawia Katię twarzą w twarz z największym stworzeniem, jakie kiedykolwiek widziała… ogromnym niedźwiedziem o wrażliwym sercu i z wielkim talentem do łowienia ryb. Ale kiedy Katia musi wrócić do domu w Seattle, oboje są rozdarci. Osamotniony niedźwiedź Kodi zrobi wszystko, aby ponownie połączyć się ze swoją kruchą ludzką przyjaciółką. Rusza w niebezpieczną podróż pełną zapierających dech w piersiach widoków, nowych odważnych towarzyszy i przygody na każdym kroku. Scenariusz i rysunki: Jared Cullum. 176 stron w twardej oprawie. Cena: 49,99 zł.

Lucky Luke. Wyjęci spod prawa, tom 6

Szósta z serii opowieści o Lucky Luke’u, kowboju, który przemierza bezdroża Ameryki i zawsze staje po stronie prawa. Na Dzikim Zachodzie aż roi się od wyjętych spod prawa, ale nie ma bandytów sławniejszych od braci Daltonów. Sieją taki postrach, że Lucky Luke zostaje wynajęty do zlikwidowania zagrożenia z ich strony. Wyrusza w długi pościg za przestępcami. Jak zakończy się nierówna walka czterech na jednego? Później Samotny Kowboj spotka dwóch znajomych, z których jeden okaże się oszustem. Co zrobi nieznoszący kłamców Luke? Scenariusz i rysunki: Morris. 48 stron w miękkiej oprawie. Cena: 29,99 zł.

Smerfy Komiks. Smerf Czarnoksiężnik, tom 7

Siódmy album przygód Smerfów, niezwykłych istot, które zostały pokochane przez dzieci na całym świecie. Tom zawiera trzy opowieści: Smerf Czarnoksiężnik, Pułapki na Smerfy oraz Zakochani w Smerfetce. Pewien Smerf marzy o poznaniu tajników magii, a nawet o zostaniu prawdziwym czarnoksiężnikiem. A że to bardzo niebezpieczne zajęcie, szykują się straszne kłopoty! W drugiej historyjce po raz kolejny przekonamy się, że kto pod kimś dołki kopie, ten sam w nie wpada. A w trzeciej wśród bohaterów pojawi się dawno niewidziany gość: Smerfetka! Scenariusz: Peyo, Gos, Yvan Delporte, rysunki: Peyo, Gos. 56 stron w miękkiej oprawie. Cena: 29,99 zł.

Supersi. Bohaterowie, tom 2

Troje dzieci z innej planety – Mat, Lili i Benji – są obdarzeni supermocami i wspomagani przez robota o imieniu Al. Są rozdarci między chęcią prowadzenia normalnego życia wśród ludzi a lękiem przed odkryciem, kim są. W tej serii autorzy podejmują takie tematy, jak poszukiwanie tożsamości, rodziny, samotności i odmienności pod przykrywką opowieści o superbohaterach. W drugim tomie Mat, Lili i Benji będą musieli bardzo się postarać, żeby ich tożsamość nie została odkryta po tym, jak w lokalnej gazecie opublikowano informacje o pojawieniu się w mieście superbohaterów. Plotkom, insynuacjom i ożywionym dyskusjom nie ma końca… Scenariusz: Frédéric Maupomé, rysunki: Dawid. 112 stron w twardej oprawie. Cena: 39,99 zł.

Louca. Nadzieja uskrzydla, tom 4

Czwarty tom serii o nastolatku chcącym zostać piłkarzem i o jego przyjacielu duchu. Trwa mecz, od którego zależy los sekcji piłkarskiej liceum Louki. Jego drużyna musi wygrać, aby nie zostać zlikwidowana. Louca liczy, że Nathan pomoże mu w strzeleniu zwycięskiego gola, jednak przyjaciel równocześnie stara się rozwiązać zagadkę swojej śmierci i nie jest zbyt skoncentrowany na grze. Okazuje się także, że wynik meczu jest niezmiernie ważny również dla pewnego wpływowego przedsiębiorcy… Scenariusz i rysunki: Bruno Deqiuer.64 strony w twardej oprawie. Cena: 34,99 zł.

Frnck. Wybuch, tom 4

Dalszy ciąg perypetii nastolatka, który w tajemniczy sposób przeniósł się do czasów prehistorycznych. Franck nadal usiłuje ucywilizować swoich pierwotnych towarzyszy. Ci jednak część jego propozycji przyjmują z ochotą, ale niektóre uważają za bezsensowne. Tak jest też w przypadku przewidzianego przez Francka wybuchu wulkanu. Zignorowanie sygnałów świadczących o zbliżającej się erupcji może źle się skończyć dla wszystkich. Tylko jedna osoba chętnie słucha Francka, choć także nie dowierza jego opowieściom. Co ciekawe chłopcu człowiek ten wydaje się dziwnie znajomy… Scenariusz: Olivier Bocquet, rysunki: Brice Cossu. 60 stron w miękkiej oprawie. Cena: 34,99 zł.

Toska z lasu. Siena, Florencja, Castelguelfo i Montelupo, tom 3

Trzeci, ostatni tom przygód Toski, buntowniczki ze średniowiecznej Italii, Robin Hooda w spódnicy! Minęło kilka miesięcy, odkąd Lucilla została porwana przez niegodziwego Gautiera z Brienne. Jej zrozpaczony ojciec stacjonuje z armią pod murami Florencji, boi się jednak zaatakować, by nie narazić na niebezpieczeństwo przetrzymywanej w niewoli córki. Ale jeszcze nie wszystko stracone! Wierni przyjaciele Lucilli, sprytna Toska i dziarski Rinaldo, mają plan jak uratować księżniczkę i potrafią przekonać do swojej sprawy obywateli miasta! Najważniejsze to trzymać się razem i pamiętać, że w jedności siła, a przyjaźń drwi sobie z wojny! Scenariusz: Teresa Radice, rysunki: Stefano Turconi. 48 stron w miękkiej oprawie. Cena: 34,99 zł.

Diabełki – Siostrom wstęp wzbroniony!

Diabełki są w znakomitej formie do robienia dowcipów! Siostra i jej młodszy brat, zwani przez dalszą rodzinę dwiema dzikimi bestiami, toczą ze sobą bezustanne boje. Zwykle wygrywa sprytniejsza Nina, bo ma mnóstwo pomysłów, jak sprawić, aby rodzice karali Tomka za rzeczy, których nie zrobił. Jednak nawet ona może się okazać bezradna w konfrontacji z kuzynem Frankiem… A jak poradzi sobie rodzeństwo, gdy mama wyjedzie na kilka dni i zostaną z tatą, który nie przepada za gotowaniem i sprzątaniem? Czy to naprawdę będzie tydzień raju z pizzą i filmami? Przekonamy się też, że i z rodziców naszych bohaterów są niezłe ziółka… Scenariusz i rysunki: Olivier Dutto. 144 strony w miękkiej oprawie. Cena: 49,99 zł.