Nie ma lepszego sposobu na spędzanie czasu na działkach w sobotę (23.04.2022 r.), jak nie takie, w których posiadacze ZX Spectrum spotykają się przy ZX Spectrum z okazji 40. urodzin ZX Spectrum.

Jak na 40-lecie najbardziej znanego produktu Sir Clive’a Sinclaira – pogoda (względnie) dopisała, a liczba uczestników Speccy.pl Party 2022.1 prawdopodobnie zaskoczyła organizatorów (około 80 osób zgromadzonych wśród zielonych ogrodów ROD Koło II). Po otwarciu imprezy można było wziąć udział w konkursach na Króla i Królową gier oraz posłuchać opowieści o początkach polskiej sceny komputerowej na ZX Spectrum (w roli prelegentów: Mat/ESI, Dalton/Joker, Zoon i Raf/Katharsis).

Jednym z punktów programu było spotkanie z byłymi już pracownikami i współpracownikami Spółdzielni Bajtek, odpowiedzialnymi za tworzenie Bajtka. Wśród zaproszonych gości pojawili się na miejscu: Robert Chojecki, Klaudiusz Dybowski, Jacek Trojański, poprzez internetowe łącza – rozmówcą był również Br0mba (Marcin Pietraś). Wśród publiczności dało się też dostrzec Konrada Kokoszkiewicza, Rafała Wiosnę oraz Roberta Magdziaka – co oznacza, że w sumie było to jedno z największych bajtowych spotkań ostatnich czasów.

Wieczór zarezerwowano na demoscenowe konkursy, które otworzyła kategoria Wild i pozdrowienia od Crispina Sinclaira. Wśród pozostałych prac – zaprezentowano m.in. kilkanaście utworów muzycznych (AY, TurboSound) i prac graficznych, sześć intr 256 b, trzy intra 4 KB oraz trzy dema.

Zapis z imprezy:

A Wy jak obchodziliście 40. urodziny ZX Spectrum?