Bez wątpienia stworzona w 1962 roku przez Steve’a Russella,  Martian Graetza, Wayne’e Wiitanena, Boba Saundersa i Steve’a Pinera na DEC PDP-1 gra zręcznościowa do dziś uznawana jest za matkę wszystkich gier wideo, choć mało kto miał okazję naprawdę zagrać w Spacewar!

Spacewar! ma również na swoim koncie pierwszy turniej w dziedzinie gier wideo (sponsorowany przez magazyn Rolling Stone) – Intergalactic Spacewar! Olympics – który odbył się 19.10.1972 r. w Stanford Artificial Intelligence Laboratory na połączonych maszynach PDP-6/PDP-10, obsługujących pięciu graczy.

RetroAcción proponuje programistom i twórcom gier zabawę w stworzenie projektu inspirowanego przez klasyczny Spacewar! Zgłaszane projekty nie mogą być wcześniej publikowane lub sprzedawane, a sama gra ma stanowić przynajmniej coś w rodzaju hołdu dla oryginalnego Spacewara! i zawierać elementy znane z pierwowzoru – dwa statki i przyciągającą je gwiazdę. Nie ma ograniczeń co do języka programowania i platformy na którą ma być opracowany klon lub wariant Spacewar! Po ocenie gier (przez jury RetroAcción) i wyłonieniu zwycięzców wszystkie zgłoszone prace zostaną opublikowane.

Zgłoszenia będą przyjmowane do środy 6 kwietnia 2022, do godziny 23:59 (CET). Wyniki konkursu poznamy w czwartek, 7 kwietnia 2022 o godzinie 19:00 (CET).

Tymczasem możemy pograć w webową wersję Spacewar!