Praca nad własnymi emocjami to w obliczu cyklicznych lockdownów i niepewnej przyszłości coś, co wszyscy powinniśmy rozważyć. Niedostatki w zakresie pracy nad własnymi reakcjami możemy teraz połatać wraz z małymi, niebieskimi ludzikami.

Na smerfny warsztat wzięto takie emocje jak strach przed ciemnością, brak wiary w siebie, odrzucenie przez rówieśników i inne problemy oraz lęki dzieciaków, z którymi mierzą się w wieku przedszkolnym. Brak wiedzy w zakresie radzenia sobie z emocjami najczęściej prowadzi do frustracji i agresji, a rodzicie rzadko dysponują wrodzoną umiejętnością sprawnego identyfikowania i rozwiazywania dziecięcych problemów. Seria komików Smerfy i świat emocji, której dwa pierwsze tomy zobaczymy w salonach prasowych już 24 marca (Smerf, który bał się ciemności oraz Smerf, który był niezdarny) ma wesprzeć rodziców i dzieci w radzeniu sobie z problemami emocjonalnymi.

Smerfy wymyślił belgijski scenarzysta i grafik Pierre Culliford, używający pseudonimu Peyo. Seria Smerfy i świat emocji jest współtworzona przez syna Peyo – Thierry’ego Culliforda. W każdym z albumów dostrzeżemy wyraźny podział na dwie części – na początku jest to standardowa opowieść rysunkowa, która tworzy historię związaną z przeżywanymi przez dziecko emocjami. Generalnie – to rysunkowy, fabularyzowany sposób oswajania emocji.

„Dzięki takiej budowie historii, łatwiej jest dziecku zrozumieć to, co samo przeżywa, bo bohater opowiadania opisuje i przeżywa to co dziecko. Daje to dziecku poczucie, że nie ma nic dziwnego w tym, co czuje, że jest to powszechne i inni też tak mają. Papa Smerf odgrywa w opowieści rolę terapeuty. Szuka pomysłu na rozwiązanie sytuacji, uświadamia Smerfowi, czyli dziecku, że jest w stanie sobie poradzić i przezwyciężyć lęki czy trudne emocje. Opowiadanie zawsze dobrze się kończy.” – zaznacza Sylwia Jatczak – psycholożka i pedagożka pracująca na co dzień z dziećmi w wieku przedszkolnym

W drugiej część albumu znajdziemy porady opracowane przez Diane Drory, psycholożkę dziecięcą i psychoanalityczkę. Te napisane zrozumiale dla dziecka wskazówki, będą również pomocne dla rodziców – podpowiedzą, jak rozmawiać z dzieckiem, aby pomóc mu w kłopotach emocjonalnych. Część poradnikowa systematyzuje wiedzę, wyjaśnia i pomaga dziecku przemyśleć trudne emocje i towarzyszące im uczucia.

W albumie Smerf, który bał się ciemności przedstawiona jest historia Strachusia, który nie może zasnąć, bo czuje obezwładniający strach przed ciemnością. Smerf próbując sobie poradzić krzyczy, ale przez to cała wioska nie może w nocy spać. Na szczęście innym Smerfom i Papie nie brakuje pomysłów, jak pomóc biednemu przyjacielowi. W części poradnikowej zostały omówione mechanizmy, jakie powodują strach i objawy somatyczne, jakie mu towarzyszą. Czytelnicy otrzymają też kilka sprawdzonych rad, jak poradzić sobie z lękiem przed ciemnością.

„Dzieci bardzo często boją się ciemności i nocy. Obawiają się zostać wieczorem same w pokoju, zasypiać odseparowane od rodziców. Lęki, które odczuwają, są dla nich bardzo trudne do pokonania. Dla nas dorosłych problem z samodzielnym zasypianiem dzieci często jest wielkim wyzwaniem. Jeśli twoje dziecko nie zasypia samo, boi się ciemności, jest lękliwe w różnych sytuacjach, to ten komiks może wam pomóc to przezwyciężyć.” – zachęca Sylwia Jatczak.

Komiks Smerf, który był niezdarny będzie idealną lekturą dla wszystkich dzieci, które nie wierzą w swoje możliwości i mają niskie poczucie własnej wartości.

„Część poradnikowa tego albumu wyjaśnia dziecku, skąd się biorą porażki i że tak naprawdę jest to zupełnie naturalne, bo często na początku wiele czynności jest dla nas trudnych i po prostu nam się nie udaje. Pomaga dziecku zrozumieć reakcje otoczenia na jego nieudane próby, a także poradzić sobie z nimi. Wyjaśnia, skąd się biorą i dlaczego denerwują innych lub są przez nich wyśmiewane.” – podkreśla Sylwia Jatczak

Historia o Ciamajdzie, który czuje się niepotrzebny w wiosce Smerfów, bo robi wszystko nie tak, jak trzeba i nikt nie chce korzystać z jego pomocy może okazać się ważną lekcją dla dzieci, które szybko się zniechęcają i długo przeżywają niepowodzenia. Opowieść o tym niedoskonałym Smerfie pokazuje, że każdy ma swoje mocne strony, tylko by je wydobyć trzeba próbować i mimo małych potknięć nie poddawać się w drodze do osiągnięcia celu.

„Seria Smerfy i świat emocji to superksiążki terapeutyczne dla małych i dużych. Pełnią również funkcję profilaktyczną i uczą empatii, ponieważ historie w nich opisane uwrażliwiają dzieci na uczu cia innych osób z otoczenia, które mogą przeżywać trudne emocje. Pokazują, że można im pomóc, zrozumieć je, dzięki czemu łatwiej uniknąć przemocy wśród kolegów czy koleżanek.” – tak serię podsumowuje psycholożka

Smerf, który bał się ciemności, tom 1

Scenariusz: Falzar, Thierry Culliford

Rysunki: Antonello Dalena

Przekład: Maria Mosiewicz

Oprawa: miękka

Objętość: 40 stron

Format: 170×208

Cena:19,99 zł

ISBN: 978-83-281-5952-5

Język oryginału: francuski

Seria: Smerfy i świat emocji

Kategoria: komiks europejski

Tematyka: humor

 

Smerf, który był niezdarny, tom 2

Scenariusz: Falzar, Thierry Culliford

Rysunki: Antonello Dalena

Przekład: Maria Mosiewicz

Oprawa: miękka

Objętość: 40 stron

Format: 170×208

Cena:19,99 zł

ISBN: 978-83-281-5953-2

Język oryginału: francuski

Seria: Smerfy i świat emocji

Kategoria: komiks europejski

Tematyka: humor