Zgodnie z naszą percepcją gry zyskują na znaczeniu dla kultury: to już nie tylko wystawy dziedzictwa kulturowego (jak Another World w paryskim muzeum), to także zaszczytne odznaczenia dla twórców gier, jak japoński order „Person of Cultural Merit” dla wybranych twórców związanych z kulturą Kraju Kwitnącej Wiśni, przyznawany od 1955 roku. Do grona zasłużonych pisarzy, aktorów, reżyserów, artystów, sumo-tori  i biochemików dołączył właśnie Shigeru Miyamoto.

O przyznanym w tym roku odznaczeniu poinformował serwis The Sankei News. Shigeru Miyamoto zasłużył sobie na odznaczenie jako twórca kultowych postaci w grach Mario, The Legend of Zelda, Star Fox, F-Zero i Donkey Kong. Myamoto pracuje dla Nintendo od 1977 roku. Odbierając nagrodę wspomniał o jednej ważnej zasadzie, dotyczącej twórców gier: „To praca, w której nie możesz nic zrobić samodzielnie”. Od teraz nikt nie wmówi Japończykom, że grając w Mario nie obcują z kulturą…

Ciekawe czy i w naszym nadwiślańskim kraju kiedyś doczekamy się oficjalnych nagród państwowych, przyznawanych za wkład twórców gier do dziedzictwa kultury.