Każde retro wymaga dziś solidnego wsparcia w postaci przejściówek i interfejsów, by dało się w komfortowych warunkach zagrać w Shenmue, Rockforda, albo River Raid.

Dziś największym przyjacielem każdego użytkownika klasycznych konsol do gier i komputerów są albo monitory obsługujące stosowane w takich urządzeniach sygnały wideo, albo scandoublery. Od 1 kwietnia 2022 roku możemy już składać zamówienia na Medusę – to urządzenie powstawało przez ponad sześć lat na deskach kreślarskich i warsztatach Lotharka i Acidmakera (twórcy SIO2SD). Przede wszystkim chodziło o uzyskanie perfekcyjnego obrazu z takich maszyn jak Atari ST, Atari XL/XE oraz Amiga. Łącznie po pięciu latach rozwoju Medusa jest gotowa do premiery, a pierwsza partia finalnych produktów trafi na rynek w połowie maja 2022 r. Warto się pospieszyć, po do 14 kwietnia 2022 r. można kupić Medusę ze znacząca zniżką (ok. 700 zł zamiast finalnej ceny wynoszącej 900 zł).

Medusa to konwerter sygnału zamknięty w metalowej obudowie, wyposażony w OLED-owy wyświetlacz oraz menu OSD. Producent obiecuje wygodne flashowanie firmware’u, wyjście obrazu przez DVI (plus prosty konwerter na HDMI), a także obsługę wszystkich sygnałów, jakie mogą z siebie wydobyć sprzęty retro: composite video, S-Video (SCART), RGB (SCART) i RGBHS (D-Sub) plus wyjście i wejście audio. Na stronie projektu https://lotharek.pl/productdetail.php?id=135 możemy obejrzeć jak wygląda obraz konwertowany przez Medusę, a także poznać szczegóły http://medusa-sc.org/index.php?title=Description dotyczące konstrukcji scandoublera.