S.T.A.L.K.E.R. 2 nabiera kształtów i okazuje się być zaskakująco dużym projektem, co przełoży się na czas rozgrywki. Studio GSC Game World ujawniło, że nad tytułem pracuje obecnie ponad 300 osób, których wysiłek ma zagwarantować możliwość niezwykle długiej zabawy.

S.T.A.L.K.E.R. 2 planowany jest jako gra w otwartym świecie, więc gracze lubiący eksplorację nie powinni być zawiedzeni. Właśnie ten aspekt rozgrywki może się okazać niezwykle wciągający. Zakhar Bocharov, PR manager, w wywiadzie dla Gamingbolt podkreślił, że S.T.A.L.K.E.R. 2  to długa gra, nawet jeżeli ktoś postanowi skupić się wyłącznie na głównym wątku fabularnym. Tę wypowiedź można zrozumieć następująco: jeśli ktoś uwielbia sprawdzać wszystkie zakamarki w grach z otwartym światem, wtedy najprawdopodobniej utopi w S.T.A.L.K.E.R.-e 2 ogromną ilość czasu. W kolejnych wypowiedziach Zakhar Bocharov mówi wprost, że zabawy starczy na kilkaset godzin. Oczywiście nie chodzi tylko i wyłącznie o samo zwiedzanie mapy, ponieważ w tytule będzie wiele innych pobocznych aktywności do realizowania.

W tej chwili S.T.A.L.K.E.R. 2 nie ma konkretnej daty premiery. Wiadomo jedynie, że tytuł trafi na PC oraz konsole Xbox Series S i X.