Historia lubi się powtarzać. Najstarsi wielbiciele domowych komputerów zapewne pamiętają, za ile w USA kupili swojego pierwszego Apple’a (podpowiadamy: oficjalna cena Apple-1 wynosiła dokładnie 666,66 USD). 45 lat później mamy powtórkę z zabawy z ceną z powtarzającymi się szóstkami.

Wprawdzie nie w dolarach, ale w euro, na dodatek to cena netto – ale dokładnie tyle trzeba zapłacić w przedsprzedaży za pierwsze schodzące niebawem z linii produkcyjnej zabawki dla fanów retro – komputery MEGA65, będące współczesną inkarnacją prototypowego Commodore 64DX/Commodore 65. Doliczając VAT i przesyłkę zapłacimy 793,33 euro co w przeliczeniu na złotówki daje równowartość solidnego laptopa: ok. 3700 zł. MEGA65 ma zapewnić wsteczną kompatybilność z C64, jednocześnie dając nam ok. 40 więcej mocy obliczeniowej, wbudowaną stację dyskietek i czytnik kart pamięci, wyjście na HDMI oraz obudowę i klawiaturę będące wiernymi kopiami prototypowego Commodore 65. Zamówienia w przedsprzedaży można składać w tym miejscu. Planowana wysyłka ma nastąpić w ostatnim kwartale tego roku lub pierwszym kwartale 2022 r. Pierwsza partia liczy 400 egzemplarzy (dwukrotnie więcej niż prototypów C65).

Aktualizacja: zgodnie z informacjami opublikowanymi na profilu projektu MEGA65 wciaż można składać zamówienia na komputery z pierwszej partii produkcyjnej – łącznie liczba produkowanych egzemplarzy będzie większa – to 1400 sztuk.