Zaglądam od czasu do czasu na witrynę Rocky’ego Bergena tylko po to by zobaczyć, jak postępują jego prace w rekonstruowaniu rzeczywistości w papierze. I im bardziej zagłębiam się w fotografie i szablony kartonowych modeli, tym trudniej odróżnić mi je od rzeczywistych konstrukcji. O dziełach Rocky’ego Bergena pisaliśmy poprzednio w sierpniu. Od tego czasu galeria papierowych maszyn została rozbudowana o kilka nowych modeli, w tym zaprezentowaną w otwarciu replikę Segi Master System z papierowym pistoletem świetlnym i padem o równie papierowej fakturze (tu w świątecznej stylizacji).

Spośród przeróbek klasycznych komputerów na ich warianty z papieru – oberwało się Lisie. Apple Lisie, która w nowej wersji prezentuje się niemal równie wiarygodnie jak pierwowzór. Z dokładnością do akcesoriów i takich drobnych detali, jak karta z opisem najważniejszych poleceń, wysuwana spod klawiatury.

Jest i gwiazda ośmiobitowa z UK – ZX Spectrum w swojej pełnej krasie (okraszony puszką fasolki i magnetofonem), nieco zbyt obły, jak na swoją miniaturową, czarną prezencję, ale to nic dziwnego, bo to wizja obserwowana przez Kanadyjczyka, który pewnie z zazdrością, zza oceanu spoglądał na to sinclairowe cacko. W papierze udało się też uchwycić odbiornik TV Grundiga.

No i na deser Amigi. Choć są rodzimie amerykańskimi przedstawicielkami komputerowego przemysłu, to artystyczne warianty obudów A500 powstały w Niemczech. I do dziś są poszukiwanym raytasem dla kolekcjonerów. A przecież tak niewiele trzeba, by sobie ładnie przemalować obudowę…