Marzenia o zbudowaniu perfekcyjnej maszyny retro, przeznaczonej dla hobbystów bardzo często są pożywką dla twórców sprzętu. Tak było w przypadku projektu C256 Foenix, którego specyfikacja odpowiada wymarzonej specyfikacji Davida Murray’a, prowadzącego kanał The 8 Bit Guy na YouTube. Inżynier, Steffany Allaire skonstruował prawdziwą bombę. Przynajmniej dla wielbicieli 8-bitowego sprzętu Commodore’a, bo C256 Foenix mógłby być młodszym bratem C128, gdyby w Commodre nie pojawiła się Amiga.
Mózgiem C256 Foenix jest procesor Western Digital 65C816 taktowany zegarem 14 MHz, 16-bitowa wersja MOS 6502, plus 4 MB RAM. Jednak najciekawsze rzeczy to układy specjalizowane, wzorem starszych maszyn nazywane Vicky, Beatrix i Gavin (układ graficzny, dźwiękowy, kontroler magistrali systemowej). Vicky wyświetla obraz w rozdzielczości 640×480 pikseli (60 fps), w 256 kolorach. Obsługuje do 32 sprzętowych duszków (32 na 32 piksele) i do 4 warstw tiles 16 na 16 pikseli. Wyjście wideo wyprowadzono na złącza D-Sub i DVI.
Jeszcze ciekawiej brzmi Beatrix, odpowiedzialna za dźwięk: para SID-ów i AY-ków (odtworzonych w FPGA), do tego wejście i wyjście MIDI. Komputer został też wyposażony w klasyczną stacje dyskietek, port szeregowy, port IEC oraz czytnik kart SD i aż cztery porty joysticków. Wystarczy tylko zasilacz i klawiatura oraz mysz w standardzie PS/2, by dobrać się do tej maszynki. Nasz entuzjazm mogą powstrzymać jednak dwa czynniki: cena wynosząca od 300 dolarów za kompletne PCB do 400 USD za wersję ze stacją i obudową, oraz brak kompatybilności z maszynami retro – w końcu to zupełnie nowa konstrukcja. C256 Foenix nie jest jedyną współczesną konstrukcją, w której zadbano o wstawienie stacji dyskietek: podobne rozwiązania znajdziemy w Armidze i na razie prototypowym komputerze MEGA65.
Pierwsze warianty nowej płytki C256 Foenix Rev CX do pierwszych odbiorców, przyswajających tę retro-innowację. Jak łatwo zauważyć na zdjęciach: płytka PCB wypchana jest po brzegi układami FPGA…