Po kilku przykładach portów gier z automatów arcade na C64 okazało się, że posługując się współczesnymi narzędziami – można osiągnąć lepsze efekty na tym samym sprzęcie.

Taki los spotkał Commando na C64, International Karate Ultimate na C64 oraz Giana Sisters na Amigę (w wersji SE). Wspólnym mianownikiem jest w tych przypadkach jedna, niezmienna platforma. Trochę przypomina to sytuację z CD32 – dla której większość z gier jedynie wykorzystywała bardziej pojemny nośnik danych do dodania ścieżki dźwiękowej w lepszej jakości lub animacji otwierającej, zapisanej na płycie CD-ROM.

Pretekstem do napisania tej notki jest jednak Thalamus i jego Hunter’s Moon oraz wydana trzy lata temu edycja remastered. Do dziś dostępna w postaci kartridża oraz wersji cyfrowej, przeznaczonej do uruchamiania za pośrednictwem emulatora (nie zadziała jako obraz kartridża na EasyFlashu i 1541 Ultimate II). I w tym przypadku, gry wydanej pierwotnie w 1987 roku – nie zmieniła się platforma sprzętowa – wciąż to oryginalny C64, na którym remaster zadziała bez jakichkolwiek modyfikacji sprzętowych. Czy takie wydania po latach mają sens? Z punktu widzenia kolekcjonera – to ciekawostka, którą można odłożyć półkę (w wersji fizycznej), z punktu widzenia gracza – Hunter’s Moon Reastered doczekał się ponad 50 dodatkowych poziomów, zgrabnego intra i outra oraz nowych typów leveli.

Jest i opcja zapisu stanu gry w pamięci kartridża, nowa muzyka Matta Graya (kompozytora soundtracku do oryginalnej wersji gry), jak i wbudowany edytor poziomów. Lista zmian zasługuje więc na miano remastera. Ciekawe, czy zjawisko remasterowania gier na C64 rozprzestrzeni się i na inne platformy (jak przywołany tu przykład Giana Sisters SE) – jeśli tak, będziemy mieli do czynienia ze specyficznym fenomenem – zjawiskiem poprawiania starych gier na starej platformie, która nie przeszła liftingu. W przeciwieństwie do remasterów gier PC, które do działania wymagają znacznie więcej od swoich pierwowzorów. I w nieco innym kierunku niż wcześniejsze próby przenoszenia hitów z automatów arcade na 8-bitowce i domowe konsole do gier.