Czy już słychać w siedzibie Sony dźwięk otwieranego szampana (siorbanego sake)? Prawdopodobnie tak, bo właśnie dowiedzieliśmy się, że w 67 miesięcy najnowsza konsola PlayStation znalazła 100 milionów nabywców.

Niemal dokładnie w trzy lata po przekroczeniu progu sprzedaży 50 000 000 egzemplarzy. Tym samym PlayStation 4 jest urządzeniem które najszybciej dobiło do takiego wyniku, deklasując konkurentów. Osiągnięcie zbliżonego celu sprzedaży zajęło wielkiemu przodkowi PS4, konsoli PlayStation 2 nieco więcej czasu: 5 lat i 9 miesięcy (licząc od wprowadzenia PS2 na rynek).  Na rekordowy wynik PlayStation 4 złożyło się wiele czynników – dobre wyniki sprzedaży w ciągu ostatnich dwóch lat (19 milionów PS4 w 2017 roku i prawie 18 milionów egzemplarzy w zeszłym roku) oraz niezły wynik w ostatnim kwartale (liczonym do końca czerwca 2019 roku) – 3,2 miliona sprzedanych konsol . Informacje o przekroczeniu 100 milionów sprzedanych PS4 przekazał Daniel Ahmad, starszy analityk firmy Niko Partners.

Możemy spodziewać się, że podwojenie tego wyniku raczej nie będzie możliwe (jak i osiągnięcie sprzedaży zbliżonej do PS2 – 157,68 mln egzemplarzy), jako że rok 2020 ma upłynąć pod znakiem premier konsol nowej generacji: PlayStation 5 oraz Xbox Scarlett. Ciekawe jak szybko gracze zrezygnują z dotychczasowego standardu cyfrowej rozrywki (Full HD, 4K, HDR) na rzecz kolejnego podnoszenia  poprzeczki, do poziomu 8K, superszybkich nośników danych SSD oraz nieodzownego ray-traycingu (już realizowanego na PC). Wraz z obecną generacją konsol warto odnotować jeszcze jedno wydarzenie: sprzedaż gier w cyfrowej postaci przekroczyła na PS4 liczbę pudełkowych wydań. Ciekawe jak na tle tego rozpędzonego bolidu Sony wypadnie Nintendo, sprzedające nam wciąż stare sztuczki (choć niewątpliwie w atrakcyjnej i oryginalnej formie). Jedyną, niepokojącą dla graczy informacją może być wyższa cena nowej konsoli Sony, jeśli podniesione cła na produkty sprowadzane z Chin do USA zostaną utrzymane. W Europie są już równie wysokie, więc ten problem dotyczy nas w mniejszym stopniu. PlayStation 4 dożyła niemal sześciu lat na rynku. Nieźle, jak na tak wiekową konsolę do gier.