Wydawnictwo Egmont wprowadziło na polski rynek ciekawą, humorystyczną opowieść o Kamili i Oceanie – parze nieodłącznych przyjaciół: dziewięcioletniej dziewczynce i siwym czterolatku Oceanie, poruszającym się na czterech kopytach.

Tytułowa bohaterka komiksu to urocza dziesięciolatka, poznajemy ją w trakcie ważnych poszukiwań: dziewczynka próbuje odnaleźć własne hobby. Na początku fascynuje ją sport. Chciałaby się nauczyć gry w siatkówkę oraz jazdy na nartach. Niestety zajęcia sportowe kończą się dla niej kontuzjami, wskutek czego traci zainteresowanie dalsza nauką. Zapisuje się nawet na lekcje garncarstwa, jednak również i tu nie może zagrzać miejsca. Traf chciał, że obok niej pewnego słonecznego dnia otwierają szkółkę jazdy konnej. To jednak nie leży w kręgu jej zainteresowań. Kamila nie lubi koni, na dodatek cierpi na lęk wysokości. Mijając codziennie szkółkę jeździecką, dostrzega (na bolesnych przykładach jeźdźców) jak niebezpieczne są to zwierzęta. Z dobrze wdrukowanym w głowę obrazkami ubłoconych, pogryzionych i potraktowanych kopytem uczestników kursów jeździeckich strach Kamili przed kopytnymi tylko pogłębia się. Do czasu.

Dziwnym zrządzeniem losu Kamila staje się posiadaczką ważnej przez rok karty członkowskiej do klubu jeździeckiego. Czy to zdarzenie zmotywuje ją do nauki jazdy konnej, czy odkryje inne cechy u tych zwierząt, za które można by je nie tylko polubić ale uczynić z relacji z nimi hobby na całe życie?

Niewiele jest komiksów dla miłośników koni, które by w tak obrazowy sposób oswajały dzieci z końmi. Autor posługując się barwnymi historyjkami, w żartobliwym tonie przekazuje wiedzę na temat tych niesamowitych wierzchowców. Nie trzeba być ich wielbicielem, żeby dobrze się bawić przy lekturze komiksu. Zarówno dzieciom jak i dorosłym dostarczy rozrywki na wysokim poziomie, sprawnie posługując się formułą humoru sytuacyjnego. Niesie też ze sobą wielką wartość poznawczą, ponieważ przybliża sylwetkę zwierząt w nienachalny, dobrze wkomponowany w karty komiksu sposób. Kamila i Konie zawiera m.in. schematyczny rysunek budowy ciała konia wraz z opisem, objaśnia pojęcie stajni i jej wyposażenia na czytelnej infografice, w sposób przystępny dla dzieci.

Kamila i konie to komiks o charakterze edukacyjnym, jednak przede wszystkim popis umiejętności rysunkowych Włocha, Stefano Turconiego i żywych barw kolorystki, Hélène Lenoble. Wszystko to ze zgrabnie przeprowadzoną fabułą (Lili Mésange) i dużą dawką humoru, której jednak nie sposób przedawkować.

Pierwszy tomik opowieści o przygodach Kamili i Oceana, zatytułowany Miłość Oceana, to tak naprawdę trzy tomy oryginalnych opowieści w jednym wydaniu: Miłość Oceana, Ach, ten Pompon! oraz Pony Games. Każdy z nich zakończony specjalną sekcją, która może nakłonić dzieciaki do nauczenia się rysowania sylwetek bohaterów, czy poznania terminologii specyficznej dla jeździectwa konnego i opieki nad zwierzętami. Jest i mini przewodnik po rasach koni i typach ich umaszczenia – więc, jeśli dzieciaki zamierzają zabłysnąć wiedzą przed swoimi kolegami, to Kamila i konie stanowi dobry wybór – takimi informacjami naszpikowane są przygody dziewięcioletniej dziewczynki.

Mankamentem komiksu jest jedynie mały format wydania (16,7×25,5 cm), co przy dużej ilości tekstu na niektórych z kart utrudnia czytanie. Jednym z walorów edukacyjnych historyjek są nazwy ras koni oraz typy ich umaszczenia – takimi informacjami naszpikowane są opowieści o Kamili i koniach. Wiele tu też różnorodności, bo fabuła bardzo często wykracza poza ogrodzenie klubu jeździeckiego, co zawsze jest pretekstem do kolejnych przygód…

Podsumowanie: Humor sytuacyjny, budowany jest na bazie zachowań zwierząt i nawyków ludzi sprawdza się w krótkich, najczęściej jednostronicowych opowiadaniach, składających się na każdy z trzech albumów, wydanych zbiorczo. To żywiołowa, ciepła opowieść o przyjaźni, pełna barwnych postaci. I czyta się ją dobrze niezależnie od wieku. Jedynie format mógłby być większy, a oprawa – twarda, za to cena – niecałe 40 zł (obecnie obniżona nawet do 30 zł) za kilka godzin dobrej zabawy, rozpisanej na 144 strony to świetna okazja, by czytać. Z dzieciakiem lub… kiedy już zaśnie. W planach wydawniczych kolejny album przygód Kamili i Oceana, zatytułowany Mistrzowie.

Gatunek: humorystyczno-przygodowy komiks edukacyjny

Scenariusz: Lili Mésange

Rysunki: Stefano Turconi

Kolory: Hélène Lenoble

Wydawnictwo: Egmont / Świat Komiksu

Liczba stron:  144

Format: album w miękkiej oprawie, 167×255 mm

Cena okładkowa: 39,99 zł

Ocena: Polecamy