Kulka w grze, więc nie będzie kiedy się nudzić. Tytuł duńskiego studia Bolverk Games, specjalizującego się w grach VR i casualowych zręcznościówkach, jest doskonale znany posiadaczom Switcha. Na mobilnych konsolach Nintendo gra zręcznościowa 3D debiutowała w styczniu 2021 r., teraz może pochłonąć posiadaczy PC.

Glyph to daleki krewny znakomitego Trailblaizera – o ile w dawnym pierwowzorze chodziło o wyścigi na płaskiej powierzchni (później przeniesione do tunelu w Yoomp!), to duńska wariacja gry w kulkę wykorzystuje element wyścigów tylko w niektórych poziomach. W Glyphie postawiono na precyzję skoków i lądowania oraz wyzwania w postaci poziomów o morderczo wyśrubowanej (niekiedy) poziomie trudności.

Styl opowieści, w którą zostajemy bezpardonowo wrzuceni, niczym kulka na stół pinballa, nawiązuje do Starożytnego Egiptu, a przynajmniej taka jest otoczka wizualna Glypha – żółte, pustynne piaski, ruiny jakiejś dawnej cywilizacji, które nasze działania mają przywrócić do życia. Jako uskrzydlona (niekiedy) kulka. Rozstawione przy głównym hubie portale prowadzą do poziomów, na których przyjdzie nam zająć się zadaniami typowymi dla gier zręcznościowych – zbieraniem monet, kluczyków, specjalnych, dobrze ukrytych znajdziek, skakaniem, precyzyjnym lądowaniem i unikaniem kłopotów, w tym kontaktu z zatrutym piaskiem. Oznacza to tyle, że znaczna część powierzchni każdego z poziomów jest niedostępna dla naszej skaczącej kulki – musimy unikać zetknięcia z nią, pod groźbą konieczności ponownego zbierana wszystkich kluczy otwierających portal.

Ten sprytny zbieg w mechanice rozgrywki Glypha sprawia, iż gra staje się wyjątkowo wymagającą zręcznościówką, w której pośpiech z reguły nie jest wskazany, a precyzją skoków – niezbędna do przetrwania. Każdą z plansz, oprócz piekielnie trudnych skoków i lądowań, zdobią również swoją obecnością mechaniczni strażnicy – skarabeusze, które chętnie podpowiedzą nam, gdzie szukać sekretnych przycisków, otwierających dostęp do bonusów ukrytych na planszach – to symbole, które otwierają drogę do niektórych poziomów, podobnie jak monety i klejnoty zebrane na planszach.

Nasz okrągły bohater ma kilka specjalnych umiejętności, które zapewniają mu większe przetrwanie na niegościnnych poziomach. To m.in. opcja podwójnego skoku (po doładowaniu), podskoki na pionowych powierzchniach, umożliwiające dotarcie na sam szczyt oraz szybowanie. Możemy też skorzystać z możliwości wybicia się z odskoczni, po przednim odbiciu się od nich. Wrogiem pozostaje grawitacja, nierównie, nachylone pod różnymi kątami powierzchnie i oczywiście zatruty piach. Niekiedy trafimy na powietrzne tunele, wybijające naszą kulkę w powietrze, innym razem natkniemy się na gorące płomienie i ruchome przeszkody. Bonusowe poziomy zabiorą nas w szalone wyścigi na czas, w których precyzja skoków i szybkość przemieszczania się są kluczowymi składnikami zwycięstwa.

Podsumowanie: Oprawa gry w stylistyce low poly doskonale pasuje do formy rozgrywki. Sama zabawa w Glypha może dostarczyć nam wielu godzin znakomitej rozrywki pod jednym warunkiem – nie boimy się wyzwań i trudności związanych z wielokrotnym pokonywaniem tych samych poziomów.  Jedno trzeba przyznać – fantazji projektantom poziomów nie brakuje, a pakowanie kulki w kłopoty powinno być drugim imieniem tej gry. Dodajmy jeszcze jedno: ta zręcznościówka wielokrotnie was zaskoczy, nie tylko sprawnie ukrytymi bonusami, ale i kolejno wprowadzanymi zmianami do mechaniki rozgrywki. Sam samouczek do Glypha to już właściwie krótka gra. Dla niezdecydowanych – polecamy sięgnąć po demo gry dostępne na Steamie i na własnej skórze przekonać się, jak to jest być kulką…

Gatunek: zręcznościówka 3D

Producent: Bolverk Games

System: PC (Steam), Switch

Premiera: 9.08.2021 r.

Język polski: nie

Ocena: Koniecznie grać!