Na zlecenie Miasta Stołecznego Warszawa, Krakowski Park Technologiczny we współpracy z Polish Gamers Observatory oraz serwisem GRY-Online.pl, sprawdził odpowiedź na pytanie postawione w tytule newsa. Czy stolica ma realną szansę stać się nim w przyszłości? A może jest już teraz?

„Rola branży gier w rozwoju gospodarczym stolicy jest nie do przecenienia. Inspiruje, tworzy nowe miejsca pracy, staje się przykładem sukcesu w sprzedaży eksportowej. Gry takie jak Wiedźmin czy This War of Mine wyprodukowane przez warszawskie firmy CD Projekt Red i 11 bit studios to niewątpliwie perełki na arenie międzynarodowej.” – powiedział wiceprezydent Warszawy, Michał Olszewski.

I wszystko wskazuje na to, że ma sporo racji, ponieważ badania zawarte i czytelnie zilustrowane w raporcie wskazują na to, że Warszawa ma dostęp do wielu utalentowanych osób gotowych do zatrudnienia w gamedevie. Cechujących się umiejętnościami bardzo dobrymi i dobrymi jest lekko ponad 65% ankietowanych. Ale na tym nie koniec.

Powyższy punkt mocno koreluje z potrzebami rekrutacyjnymi w branży, która ma w planach tylko jedno – nieustannie się rozwijać. Zwiększenie liczby etatów w 2020 roku planuje 41,38% gamedevowych firm, natomiast jedynie 10% przebadanych firm nie planuje wzrostu zatrudnienia w ciągu najbliższych 12 miesięcy. Raport odpowiada również na inne pytania – których pracowników najtrudniej jest znaleźć na rynku lub jaki jest planowany sumaryczny budżet na gry w perspektywie najbliższych trzech lat per firma.

Opisywany raport, który możesz przeczytać na tej stronie zawiera wyniki badania warszawskich producentów gier wideo, przeprowadzonego między wrześniem a listopadem 2019 r. Warto również dodać, że opracowanie skupia się na kluczowych aspektach funkcjonowania przedsiębiorstw i ich relacjach z otoczeniem społeczno-biznesowym, a także ich kondycji finansowej. Samych gier jest tu może nieco mniej, ale jeśli interesujesz się biznesowym ujęciem branży, lektura to dla Ciebie obowiązkowa!