Czyli wszystko co chcielibyście wiedzieć o Quake III Arena i nie baliście się zapytać.

Postanowiłem zmierzyć się z wyzwaniem napisania na Pixelpost poradnika do trzeciej części serii spod znaku litery „Q” (i bynajmniej nie chodzi tu o Quest for Glory). Dodatkowo, poprosiłem o serię pytań związanych z tematem, aby służyć radą i doświadczeniem tam gdzie jestem w stanie pomóc. Za wszystkie pytania bardzo dziękuję – odpowiedzi do nich znajdziecie niżej. Chciałbym, aby tekst ten miał charakter ciągły – jeśli po jego przeczytaniu (a także lekturze poradnika) dalej będą istnieć jakieś nurtujące was kwestie to dajcie mi znać, a ja uzupełnię wpis. Tyle tytułem wstępu, przechodzimy do rzeczy:

Jak się ma Quake III Arena do Quake Live? Czy posiadając Quake Live mogę grać z ludźmi, którzy mają Quake III Arena?

Quake III Arena to tytuł z 1999 roku. Quake Live to tytuł z 2010 roku, który początkowo miał być darmową wersją Quake III Arena uruchamianą z poziomu przeglądarek internetowych. Po różnych perturbacjach ostatecznie stał się osobnym, płatnym tytułem dostępnym na Steam. Mimo podobieństw (na pierwszy rzut oka obydwie gry wyglądają identycznie) jest to osobna produkcja niekompatybilna z Quake III Arena i obsługiwana przez osobne serwery. Zaletą Quake Live w stosunku do Q3 jest to, że wiele udogodnień, łatek i trybów wprowadzonych do pierwotnego tytułu przez mody jest tutaj dostępnych od razu. Quake Live jest też tańszy (zakładając, że żaden tytuł nie jest oferowany w promocji). Z kolei zaletą Quake III Arena jest możliwość pełnej modyfikacji z racji udostępnionego kodu źródłowego (Quake Live można modyfikować, ale tylko w obrębie możliwości obsługiwanych przez Steam Workshop), a także dostępność wersji bez DRM.

Gdzie mogę kupić Quake III Arena?

Odpowiedź znajdziesz w pierwszej części poradnika

Jak włączyć Quake III Arena na nowych systemach operacyjnych?

Odpowiedź znajdziesz w pierwszej części poradnika

Jak upiększyć Quake III Arena?

Nawet po podkręceniu wszystkich opcji na maxa dalej mamy do czynienia z tytułem z 1999 roku. Odpowiedzi należy szukać w modyfikacjach stworzonych przez fanów. Na początek proponuję zajrzeć do działu “extras” strony internetowej poświęconej portowi ioquake3. Znajdziemy tam link do ściągnięcia pakietu tekstur o podwyższonej rozdzielczości. Instalacja jest bardzo prosta – po ściągnięciu pliku xcsv_hires.zip należy rozpakować jego zawartość do podfolderu „baseq3”, znajdującego się w folderze z grą. Po uruchomieniu gry nowe tekstury zostaną automatycznie załadowane. Dowodem na to, że się udało będzie dodatkowa informacja po uruchomieniu gry widoczna w prawym dolnym rogu głównego menu:

Jak ustawić rozdzielczość 16:9?

Odpowiedź znajdziesz w pierwszej części poradnika

Jak to teraz wygląda cenowo?

W chwili pisania tego tekstu Quake III Arena w dystrybucji cyfrowej ma następujące ceny w sklepach Steam, GOG i Bethesda:

  • Steam – 64,99 zł (pakiet Quake III Arena + dodatek Team Arena)
  • GOG – 58,89 zł (wersja “Gold” zawierająca dodatek Team Arena – brak zabezpieczeń DRM)
  • Bethesda – 44,99 zł (brak informacji czy do wersji podstawowej dołączony jest dodatek Team Arena)

Oprócz dystrybucji cyfrowej można jeszcze poszukać na aukcjach wersji pudełkowych, ale ich cena zależna jest od woli sprzedającego i mogą w niej występować duże różnice.

Ile ludzi gra? Czy jest sens grać bez grupki kumpli?

Pytanie jest o tyle trudne, że zwykle ma drugie dno, do którego również się odniosę. Odpowiadając czysto liczbowo i bazując na danych ze strony QuakeServers.net odpowiedź brzmi: kilkaset osób w dowolnym momencie dnia i w skali światowej. Należy pamiętać, że to są dane z wszystkich trybów i modyfikacji – nie znaczy to, że bezproblemowo znajdziemy przeciwników w upatrzonym przez nas trybie, w naszym regionie (a nie za oceanem) i o godzinie 3 nad ranem. Standardowo najłatwiej szukać gier wieczorami (mniej więcej w godzinach 20:00 – 23:00). Nie ma natomiast co się czarować – Quake III Arena nie jest w dzisiejszych czasach nawet w ułamku tak popularny jak gry sieciowe, cieszące się obecnie największym zainteresowaniem, jak Fortnite, Playerunknown’s Battlegrounds, czy Counter-Strike: Global Offensive. W kategorii strzelanek arenowych również znajdziemy bardziej zaludnione produkcje, z Quake Champions na czele.

Odnośnie wspomnianego przeze mnie drugiego dna – zwykle za pytaniem “ile ludzi gra” kryje się pytanie “czy znajdę przeciwników na moim poziomie”. Będę tutaj brutalnie szczery – obecnie duża większość osób grających w Quake III Arena to weterani nierzadko mający kilkanaście lat doświadczenia w obcowaniu z tytułem. Nie twierdzę, że nie da się spotkać osób początkujących, ale jeśli nasza ostatnia styczność z grą była wiele lat temu, chcielibyśmy sobie jedynie przypomnieć rozgrywkę na fali nostalgii, a frustruje nas przegrywanie wysokimi różnicami wyników (zakończenie rozgrywki bez zdobycia ani jednego punktu wcale nie jest rzadkością) to jednak sugeruję znaleźć właśnie grupkę kumpli na podobnym poziomie i grać we własnym gronie.

Czy wciąż są grane klasyczne deathmatche, bez instagiba czy wymuszonego wojownika?

Nie do końca rozumiem pytanie o wymuszonego wojownika. Jeżeli chodzi o wymuszony model postaci (czyli wszyscy przeciwnicy wyglądają identycznie – np. jak zielony robot), to jest to ustawienie, które kontrolujemy i możemy wyłączyć. Nie możemy natomiast tego wyłączenia wymusić na przeciwniku – jeżeli przykładowo gramy Orbbem (tym “oczkiem na łapkach”) to nie znaczy, że przeciwnik nas tak widzi. Na jego ekranie możemy wyświetlać się właśnie jako zielony robot.

Wymuszony wojownik może też odwoływać się do postaci z unikatowymi parametrami (pojemność pancerza, szybkość poruszania, wielkość itd.), ale tego nie uświadczymy w Quake III Arena – to jest cecha Quake Champions. W Q3 wszyscy grają identycznymi postaciami (bez względu na to jak są wizualizowane na ekranie). Klasyczny deathmatch oczywiście jak najbardziej cały czas jest grany na serwerach.

Czy da się to ustawić pod ultrapanoramę (21:9)? Jeśli tak, to jak?

Nie mam niestety monitora ultrapanoramicznego, aby potwierdzić to z pierwszej ręki, ale w sieci dostępne są filmy pokazujące jak ludzie grają w takich rozdzielczościach. Z komentarzy wynika, że ustawili te rozdzielczości tą samą metodą, która została opisana dla rozdzielczości 16:9 w pierwszej części poradnika.

Jak to działa na 64-bitowych, nowych systemach?

W skrócie: różnie, ale przy minimalnym wysiłku może działać bezproblemowo. Szczegóły można znaleźć w pierwszej części poradnika.

Jak wygląda znajdowanie serwerów?

Odpowiedź znajdziesz w drugiej części poradnika.

Czy wszystkie modele w Quake III Arena mają identyczne hitboxy?

Odpowiedź wraz z przykładem znajdziesz na filmie poniżej. W skrócie: tak 😉