Redakcja PSX Extreme została bez konkurencji – po zamknięciu Pixela, PSX Extreme jest ostatnim miesięcznikiem na polskim rynku, który zajmuje się tematyką gier.
Najbliższy konkurent – CD-Action zmienił cykl wydawniczy na kwartalnik. 305 numer właśnie trafił do kiosków, a na 124 stronach dostaniecie standardową dawkę recenzji, felietonów i popukultury, zaprawione komiksowymi opowieściami Śledzia i przyprawione odrobiną retro.
Styczeń stał się okazja do podsumowań i stworzenia TOP 50 gier oraz najlepszych tytułów w poszczególnych gatunkach, jest i rozprawka o grach i Netfliksie, 40 lat z Commodore 64, kwestie licencji na modele broni w grach, kulisy produkcji serialowego The Last of Us oraz pierwsze materiały na temat Death Stranding.
Jak możemy przeczytać w notce Rogera – redaktorowi naczelnemu PSX Extreme zebrało się na wspominki i… wspomina też coś o elicie wśród czytelników:
„Gry w roku 1997 kupowałem swój pierwszy numer PSX Extreme, a wydawnictwa prasowe kwitły jak grzyby po deszczu, do głowy mi nie przyszło, że ponad 25 lat później ten sam magazyn zostanie ostatnim miesięcznikiem o grach wideo w Polsce. Mimo iż rynek rozrósł się przez ten czas na skalę, o jakiej nawet nie marzyliśmy, na podstawie gier tworzone są topowe filmy i seriale, medium już dawno przestało być traktowane jako zabawka dla dzieci, a zadeklarowanych graczy jest nieporównywalnie więcej niż te kilkadziesiąt lat temu, czasy, gdy magazyny o grach sprzedawały się nawet w 100 tysiącach egzemplarzy miesięcznie, minęły bezpowrotnie. Zostali z nami świadomi, dojrzali gracze, koneserzy prasy drukowanej, szukający czegoś więcej niż to, co na co dzień przelewa się przez internet i YouTube’a. Została z nami elita.”
Do grona redaktorów PSX Extreme dołączył Bartłomiej Kluska, startując od najlepszych gier 8-bitowych z 2022 r. oraz prezentując sylwetkę Todda Howarda (od Bethesdy po Starrfielda), jest też komiks Śledzia, zgredaktorski wybór gier roku, oraz odrobina recenzji (przez zimowy sen deweloperów) – w tym Blacktail, remastery Dzikiego Gonu, Monster Huntera Rise, Person 3 i 4 oraz Final Fantasy: Crisis Core na czele. Jest też coś o One Piece Odyssey, a rakże spora dawka zapowiedzi: Final Fantasy XVI, Hades 2, Star Wars Jedi: Survivor i Armored Core VI Fires of Rubicon.
W publicystyce: o giwerach w grach i licencjach na giwery, zderzenia na styku literatury i gier (z zaproszeniem do bibliotek) plus materiał o Junjim Ito.
W dziale retro znalazła się opowieść o Forbidden Siren z PlayStation. Jest też nowa staroć (albo stara nowość) – dział na retrorecenzje z Super Mario 64 oglądanym ze współczesnej pespektywy. No i odwiedziny w Muzeum Elektroniki!
Pełny spis treści PSX Extreme #305
Tematy numeru
Gry roku 2022
40 lat minęło z Commodore 64
Gry z Netfliksa
Co nowego
Cyberpunk 2077: Phantom Liberty
Judas
Hades II
Armored Core VI: Fires of Rubicon
Star Wars Jedi: Survivor
Final Fantasy XVI
Death Stranding 2
Recenzje
Blacktail
Wiedźmin 3: Dziki Gon – Edycja Kompletna
Monster Hunter Rise
The Knight Witch
High on Life
Fire Emblem Engage
One Piece Odyssey
Cyber Hook
The Rumble Fish 2
Sword of the Vagrant
Crisis Core: Final Fantasy VII Reunion
Children of Silentow
Persona 3 Portable Remaster Edition
Persona 4 Golden Remaster Edition
Hardkor
A co to za Ito?
Biblioteka gier
Oda do Glocka, czyli słów kilka o cyfrowym rusznikarstwie
Silniki gier wideo – jak Apple przecierało szlaki
Za rączkę – historia przewodników do gier
Todd Howard. Prolog
Kulisy produkcji serialu „The Last of Us”
Myszaq lubi
Retro
Super Mario 64 – retrocenzja
Dobre, nowe, ośmiobitowe
Zakazane syreny – historia marki Siren
Namacalna placówka
Felietony
Fabularna tawerna [Zax]
Savepoint [Michał Walkiewicz]
Dwóch zgryźliwych tetryków [Mielu / Marcellus]
Na piechotę [Piechota]
Od gracza dla graczy [Mazzi]
Okiem maniaka [Roger]
Stałe rubryki
Co nowego
Ohayo Nippon
Dobre, bo polskie
Hyde Park
Headshot
Region Filmowy
Comix Zone
KDPSX – komiks Śledzia
Graczpospolita
Listy
Patronite