Redakcja PSX Extreme została bez konkurencji – po zamknięciu Pixela, PSX Extreme jest ostatnim miesięcznikiem na polskim rynku, który zajmuje się tematyką gier.

Najbliższy konkurent – CD-Action zmienił cykl wydawniczy na kwartalnik. 305 numer właśnie trafił do kiosków, a na 124 stronach dostaniecie standardową dawkę recenzji, felietonów i popukultury, zaprawione komiksowymi opowieściami Śledzia i przyprawione odrobiną retro.

Styczeń stał się okazja do podsumowań i stworzenia TOP 50 gier oraz najlepszych tytułów w poszczególnych gatunkach, jest i rozprawka o grach i Netfliksie, 40 lat z Commodore 64, kwestie licencji na modele broni w grach, kulisy produkcji serialowego The Last of Us oraz pierwsze materiały na temat Death Stranding.

Jak możemy przeczytać w notce Rogera – redaktorowi naczelnemu PSX Extreme zebrało się na wspominki i… wspomina też coś o elicie wśród czytelników:

„Gry w roku 1997 kupowałem swój pierwszy numer PSX Extreme, a wydawnictwa prasowe kwitły jak grzyby po deszczu, do głowy mi nie przyszło, że ponad 25 lat później ten sam magazyn zostanie ostatnim miesięcznikiem o grach wideo w Polsce. Mimo iż rynek rozrósł się przez ten czas na skalę, o jakiej nawet nie marzyliśmy, na podstawie gier tworzone są topowe filmy i seriale, medium już dawno przestało być traktowane jako zabawka dla dzieci, a zadeklarowanych graczy jest nieporównywalnie więcej niż te kilkadziesiąt lat temu, czasy, gdy magazyny o grach sprzedawały się nawet w 100 tysiącach egzemplarzy miesięcznie, minęły bezpowrotnie. Zostali z nami świadomi, dojrzali gracze, koneserzy prasy drukowanej, szukający czegoś więcej niż to, co na co dzień przelewa się przez internet i YouTube’a. Została z nami elita.”

Do grona redaktorów PSX Extreme dołączył Bartłomiej Kluska, startując od najlepszych gier 8-bitowych z 2022 r. oraz prezentując sylwetkę Todda Howarda (od Bethesdy po Starrfielda), jest też komiks Śledzia, zgredaktorski wybór gier roku, oraz odrobina recenzji (przez zimowy sen deweloperów) – w tym Blacktail, remastery Dzikiego Gonu, Monster Huntera Rise, Person 3 i 4 oraz Final Fantasy: Crisis Core na czele. Jest też coś o One Piece Odyssey, a rakże spora dawka zapowiedzi: Final Fantasy XVI, Hades 2, Star Wars Jedi: Survivor i Armored Core VI Fires of Rubicon.

W publicystyce: o giwerach w grach i licencjach na giwery, zderzenia na styku literatury i gier (z zaproszeniem do bibliotek) plus materiał o Junjim Ito.

W dziale retro znalazła się opowieść o Forbidden Siren z PlayStation. Jest też nowa staroć (albo stara nowość) – dział na retrorecenzje z Super Mario 64 oglądanym ze współczesnej pespektywy. No i odwiedziny w Muzeum Elektroniki!

Pełny spis treści PSX Extreme #305

Tematy numeru

Gry roku 2022

40 lat minęło z Commodore 64

Gry z Netfliksa

Co nowego

Cyberpunk 2077: Phantom Liberty

Judas

Hades II

Armored Core VI: Fires of Rubicon

Star Wars Jedi: Survivor

Final Fantasy XVI

Death Stranding 2

Recenzje

Blacktail

Wiedźmin 3: Dziki Gon – Edycja Kompletna

Monster Hunter Rise

The Knight Witch

High on Life

Fire Emblem Engage

One Piece Odyssey

Cyber Hook

The Rumble Fish 2

Sword of the Vagrant

Crisis Core: Final Fantasy VII Reunion

Children of Silentow

Persona 3 Portable Remaster Edition

Persona 4 Golden Remaster Edition

Hardkor

A co to za Ito?

Biblioteka gier

Oda do Glocka, czyli słów kilka o cyfrowym rusznikarstwie

Silniki gier wideo – jak Apple przecierało szlaki

Za rączkę – historia przewodników do gier

Todd Howard. Prolog

Kulisy produkcji serialu „The Last of Us”

Myszaq lubi

Retro

Super Mario 64 – retrocenzja

Dobre, nowe, ośmiobitowe

Zakazane syreny – historia marki Siren

Namacalna placówka

Felietony

Fabularna tawerna [Zax]

Savepoint [Michał Walkiewicz]

Dwóch zgryźliwych tetryków [Mielu / Marcellus]

Na piechotę [Piechota]

Od gracza dla graczy [Mazzi]

Okiem maniaka [Roger]

Stałe rubryki

Co nowego

Ohayo Nippon

Dobre, bo polskie

Hyde Park

Headshot

Region Filmowy

Comix Zone

KDPSX – komiks Śledzia

Graczpospolita

Listy

Patronite