Właśnie na podbój serc graczy wyrusza drukowany PSX Extreme #286 (coraz bliżej trzysetki!), w którym redaktorzy skupiają swoje wysiłki na graniu W Biomutanta, staszeniu się w Resident Evil Village i zbieraniu stworków w New Pokemon Snap. Salonowa premiera już w ten piątek!

Jest i relacja z ekskluzywnego pokazu nowiutkiego Ratcheta and Clanka, test gogli VR i nieco wieści o tym, jakie dane zbierają o nas na swoich konsolach giganci cyfrowej branży rozrywkowej. Ciekawostką w tym numerze będzie podróż do polskich wiosek, które nadawałyby się do kolejnej odsłony Residenta, a także kulisy powstawania Xenogears, tworzonego przez małżeństwo. Trafiło się też parę słów o polskiej Cytadeli. Rednacz trochę narzeka na posuchę na rynku gier i trudną dostępność next-genów oraz stagnację wielkiego N i wypatruje wielkich premier, jak TES czy inne GTA VI. Wszystko pewnie jeszcze przed nami, bo i tak jest w co grać.

W tym numerze powiało remasterami, bo trafiła się i trylogia Mass Effect, Famicom Detective Girl, oraz Judgment, Terminator, Wreckfest i Shin Megami Tensei III: Nocturne. Co do nowości – też jest w czym przebierać, bo do działu recenzji trafiły się gry dla zbieraczy – czyli New Pokemon Snap, podróżników – jak Biomutant i nieustraszonych –  jak chociażby Resident Evil Village, do którego przypięto wyprawę po Polsce w poszukiwaniu miejsc i historii rodem z horrorów. Również recenzja Hood: Outlaws & Legends stała się pretekstem do sprawdzenia w źródłach historycznych co tak naprawdę działo w lasach Sherwood z Robin Hoodem i jego bandą.

Doczekacie się również kontynuacji wątku dotyczącego inwestycji w gry – tym razem to przewodnik po tytułach z PlayStation, Saturna i Nintendo 64, który przedstawia najcenniejsze perełki i edycjie kolekcjonerskie, wśród których pierwszy Metal Gear Solid ro ponoć dziś żyła złota (w niektórych edycjach). Ciekawa może się tez okazać historia powstania polskiego DOOM-a, czyli Cytadeli, przecierającego (trudne) szlaki strzelanin 3D na Polskich i zagranicznych Amigach.

A co powiecie na historię pewnego małżeństwa, które dało światu jRPG-a znanego pod nazwą Xenogeras? I co stało się z planowaną kontynuacją? Z artykułu dowiemy się także o losach samego Xeno i co o tym zniknęło z drugiego dysku gry. Jeśli macie ochotę posłuchać opowieści deweloperów – to będzie ku temu okazja, ponieważ redakcja odwiedziła Creepy Jar założone przez byłych pracowników Techlandu i porozmawiała o projektowaniu sprzedającej się swego czasu jak świeże bułeczki grę o skokach narciarskich, a także o samym Dead Island i przyczynach odejścia z Techlandu. Będzie tez okazja do poczytania o graniu w konsolową wersję Green Hell oraz kilku informacji o nowym projekcie studia, który zabierze nas w kosmos.

PSX Etreme #286 ma też dla was wywiad z Johnem Newcomerem (człowiekiem, który dodał grom wideo skrzydeł i ma polskie korzenie). Do przeczytania jest też test Oculus Questa 2 (plus przegląd najlepszych gier na ten sprzęt), podobno zdecydowanie lepszego pod wieloma względami przewyższa PSVR (bo bez kabli!).

Tematy numeru również zapowiadają się ciekawie – redakcja PSXE pograła bowiem w nowego Ratchet and Clank i nieśmiało wspomina że to pierwszy system seller na PS5. Na kartach magazynu odnajdziecie również rozmowę o początkach studia Insomniac Games (Spyro i Resistance!) oraz o wykupieniu przez Sony. Drugi temat będzie na bardzo poważnie – to bezpieczeństwo w sieci. Redakcja PSX Extreme przyglądamy się jakie informacje zbierają o nas Sony, Microsoft, Nintendo, Ubisoft, Electronic Arts i Activision, komu je przekazują. Radzi też, jak się zabezpieczyć przed tym procederem.

Pełny spis treści PSX Extreme #286

Tematy numeru

Bezsenność w kosmosie

Co wiedzą o nas konsole

Co nowego

Little Devil Inside

Tales of Arise

Mario Golf: Super Rush

Test – Oculus Quest

Recenzje

Biomutant

Assassin’s Creed Valhalla – Gniew Druidów

Mass Effect Legendary Edition

Outbreak: Endless Nightmares

Manifold Garden

Hood: Outlaws & Legends

New Pokémon Snap

Second Extinction

Rise Eterna44

Resident Evil Village

Rain on Your Parade

Judgment

Death Crown

Battle Axe

Wreckfest

King of Seas

Terminator Resistance: Enhanced

Aerial_Knight’s Never Yield

Protocol

Shin Megami Tensei III Nocturne HD Remaster

Shantae

Bad Dream: Coma

Kursk

R-Type Final 2

Famicom Detective Club: The Missing Heir/The Girl Who Stands Behind

Hardkor

Robin Hood – prawda czy mit?

Resident Evil  – na polskiej prowincji

Gry jako inwestycja – part

Myszaq lubi

Retro

Cytadela – sukces, który nie skończył się za kółkiem lamborgini

Xenosaga – historia Xenogears

On to miał jaja – rozmowa z Johnem Newcomerem

Felietony

Z uKosa [Koso]

Fabularna tawerna [Zax]

Savepoint [Michał Walkiewicz]

Dwóch zgryźliwych tetryków [Zooltar / Marcellus]

Na piechotę [Piechota]

Od gracza dla graczy [Mazzi]

Felieton czytelnika

Okiem maniaka [Roger]

Stałe rubryki

Co nowego

Ohayo Nippon

Dobre, bo polskie

Hyde Park

Headshot

Patronite

Prenumerata

Comix Zone

Region Filmowy

Graczpospolita

Listy