Początek roku upłynie nam pewnie na graniu w Hitmana 3 i The Medium – a świeże recenzje obu gier znajdziecie w najnowszym numerze PSX Extreme. W pierwszym wypadku – w dwóch wersjach – z padem w dłoni, a także goglami PSVR na głowie.

Początek roku to tradycyjny okres podsumowań… poprzedniego roku – i tym razem tradycji stało się zadość, a redakcja PSX Extreme wyłania swoje TOP 50 gier 2020 roku, z minimalnymi różnicami punktowymi w czołówce! Dodatkiem to tego pokaźnego podsumowania jest również zestawienie najważniejszych trendów i wydarzeń ubiegłego roku.

Drugim temat numeru (party wywiadem środowiskowym) to kontrola jakości w grach, której procesy certyfikacji opisywane są na bazie zasad wyznaczonych przez gigantów: Microsoft, Nintendo oraz Sony. Wraz ze wskazówkami dla twórców, oraz odbiorców (którzy postanowią starać się o zwrot wpłaconej kwoty za niezbyt udany ich zdaniem tytuł). Opowieść zza kulis odsłania także błędy procesów oceny gier, bo przecież na konsolach i PC wciąż trafiają się mocno zabugowane tytuły.

Tylko jeden playtest (Monster Hunter) i mocno zredukowana liczba recenzji – to efekt typowy dla początku każdego roku w dziedzinie gier. Stąd i więcej retro i więcej publicystyki. Szykujcie się więc na podróż do Japonii, szlakiem salonów arcade i kultowych miejsc przedstawianych w grach oraz anime.

Będzie też opowieść o serii Silent Hill, w tym o niewydanych częściach serii. Jakby tego strachu było mało, to zajrzymy także do uniwersum Obcego w grach i to w pełnym przekroju, od 8-bitowców po współczesne odkrycia. Japońskim akcentem (obok wypraw i Silent Hilla) jest również opowieść o kultowej serii Chrono Trigger.

Sporo też czytania o prawach autorskich, licencjach, utworach muzycznych i konsekwencjach nieprzestrzegania praw – oto przyczyna raczej skromnej liczby remake’ów i remasterów klasyków. Jest i wgląd w historię serii Rainbow Six Siege, której początki wcale nie były tak jasne, jak mogłoby się dziś wydawać po grze, przyciągającej uwagę milionów graczy.

Redakcja dyskutuje też o najbardziej gorącej premierze ostatnich miesięcy, czyli… Cyberpunku 2077. Trzymajcie się też za kieszeń, bo koszty druku i kolportaży (oraz niezbyt łatwa sytuacja na rynku) spowodowała pierwszą od 9 lat podwyżkę ceny magazynu. Na szczęście to tylko 2 zł. A za kilkanaście miesięcy… 25-lecie waszego ulubionego PSX Extreme, na które redakcja przygotuje coś specjalnego.

Pełny spis treści PSX Extreme #282

Tematy numeru

Gry roku 2020
Certyfikowana kontrola jakości

Co nowego

Kena: Bridge of Spirits
Back 4 Blood
Harvest Moon: One World
Thrustmaster eSwap X Pro – test

Playtest

Monster Hunter Rise

Recenzje

Atelier Ryza 2: Lost Legends & the Secret Fairy
Cyber Shadow
DOOM Eternal
Electro Ride: The Neon Racing
Gears 5: Pogromcy uli
Gods Will Fall
Hitman 3
MXGP 2020: The Official Motocross Videogame
Override 2: Super Mech League
Scott Pilgrim vs. The World: The Game – Complete Edition
Silver Chains
The Innsmouth Case
The Medium
The Pathless
Tom Clancy’s Rainbow Six Siege
Wingspan

Hardkor

Tom Clancy’s Rainbow Six Siege – sieciowa machina Francuzów
Licencja na powracanie
Japonia – śladem salonów, gier wideo i anime
Zgrentgen – Cyberpunk 2077
Myszaq lubi

Retro

Odwołane wycieczki do Silent Hill
Czasy Chrono
Jak Obcy wdarł się w świat gamingu

Felietony

Z uKosa [Koso]
Fabularna tawerna [Zax]
Savepoint [Michał Walkiewicz]
Dwóch zgryźliwych tetryków [Zooltar / Marcellus]
Na piechotę [Piechota]
Od gracza dla graczy [Mazzi]
Okiem maniaka [Roger]

Stałe rubryki

Co nowego
Ohayo Nippon
Dobre, bo polskie
Hyde Park
Headshot
Prenumerata
Comix Zone
Region Filmowy
Graczpospolita
Listy
Głos Ludu