A było to tak: w wyniku rozpylenia pewnego groźnego gazu nazwanego Vaelius cały system słoneczny Sarkos (złożony z planet Kaleeshar, Kalibos, Beehive, Vulkarr i Atlantidea) został skażony.

Kosmiczny marine John Kromdar wyrusza na trudną a misję – zmierzyć się z zabójczym gazem Vaeliusem w zainfekowanym systemie słonecznym, odnaleźć rozrzucone po planetach zasobniki z gazem oraz zarodniki, które mogą przekształcić się w niebezpieczne źródła Vaeliusa. Kromdar ma również pozyskać próbki DNA różnych gatunków rozwijających się w systemie Sarkos. Jego jedynym pomocnikiem jest broń, rażąca przeciwników neutrinami i (jednocześnie) stanowiąca zasobnik na DNA.

Ta skomplikowana fabuła to jedynie pretekst to komnatówki pełnej akcji, realizowanej w klasycznej firmie QAOP + Spacja. Trzeba przyznać, że Project Vaelius to zręcznościówka o ciekawej oprawie graficznej i klasycznym podejściu do zabawy (da nam popalić). Grę, stworzoną przez Davida Garcię możemy pobrać z serwisu itch.io. W archiwum odnajdziemy klasycznego TAP-a oraz hiszpańskojęzyczne objaśnienia rozgrywki w formie filmu instruktażowego. Całość została zrealizowana na bazie silnika MPAGD Jonathana Cauldwella oraz z wykorzystaniem MPAGD Musicizer (autorstwa Davida Saphiera).