Tomonobu Itagaki nie jest tak znany w branży jak jego rodacy – Hidetaka Miyazaki i Hideo Kojima, ale także może pochwalić się niemałym dziedzictwem – w tym serią Ninja Gaiden oraz Dead Or Alive. W ciągu ostatniej dekady był poza obiegiem, ale wygląda na to, że możemy szykować się na jego powrót.

Ostatnio Itagaki zamieścił na swoim koncie na Facebooku fragmenty wywiadu dla Bloomberga. Warto jest przeczytać całość, ale nas oczywiście interesuje odpowiedź na ostatnie pytanie, dotyczące potencjalnej (ponownej) współpracy z Microsoftem. Twórca odparł:

„(śmiech) Zacząłbym ponownie od pytania, które zadałem Seamusowi [Seamus Blackley, jeden z ojców pierwszego Xboka – przyp. red.] dwie dekad temu. Zapytałem go, czy wierzy w pokonanie PS2? Odpowiedział twierdząco. Xbox określany jest jako „Project Midway” i zdobyłem dzięki niemu przewagę. Dlatego zaufałem mu i tworzyłem exclusive’y dla tej platformy przez około 10 lat. Od tamtego czasu minęło 20 lat, a ja zdążyłem założyć własną firmę, Itagaki Games, która nie jest podobna ani do Tecmo, ani Valhalli. Wiem, że Microsoft wciąż działa agresywnie na rynku. Jeśli skontaktują się ze mną, będzie to dla mnie zaszczyt.”

Możemy mieć nadzieję, że tak się stanie. Szanse są spore, zważywszy na to, że Itagaki miał ogromny wkład w rozwój platformy Xbox w pierwszej dekadzie XXI wieku.