Jeśli nigdy wcześniej nie słyszałeś o firmie Siberia Limited LLC to zapewniam, że już niedługo będzie o niej na tyle głośno, że jej nazwa będzie odmieniana przez wszystkie przypadki. A to dlatego, że gra tworzona przez nią ma bazować na rosyjskiej powieści historycznej i opowiadać o ataku Polaków na Carstwo Moskiewskie w XVII wieku.

Najprawdopodobniej będziesz mógł w niej pokierować księciem Dmitrijem Pożarskim i Kuźmą Mininem – organizatorami pospolitego ruszenia przeciwko Polakom. A jeśli gra na to pozwoli, również królem Zygmuntem III oraz Michaiłem Fiodorowiczem Romanowem, moskiewskim carem. No tego to serio jeszcze nie grali…

Co więcej, projekt o nazwie Smuta ma otrzymać od rosyjskiego państwa równowartość prawie 20 mln zł, do czego ochoczo dołoży się Instytut Rozwoju Internetu, w pełni kontrolowany przez Kreml i pobłogosławiony przez pewnego popularnego ostatnio zbrodniarza wojennego. Gra ta spełnia wymogi tworzenia treści „duchowych i moralnych” dla rozwoju młodzieży, opowiadając o rocznicy wypędzenia Polaków z Kremla 4 listopada 1612 r. A skoro istnieje gotowy materiał na grę, to czemu z niego nie skorzystać, prawda?

Powstająca Smuta to – jak twierdzą jej twórcy – RPG z elementami akcji, w swoich zamierzeniach bazujący na Ghost of Tsushima. I chociaż najczęściej buńczuczne zapowiedzi kończą się spektakularną porażką, lepiej trzymać rękę na pulsie i sprawdzać, co w rosyjskiej trawie piszczy. Tak na wszelki wypadek.